През 1937 г. радиопредавателната станция “Вакарел” започва излъчване на “Радио София”. Сигналът е достатъчен да покрие изцяло територията на България, както и половин Европа. Показателен е фактът, че преди Втората световна война, ефирът на “Радио София” е достигал до Берлин.
Първоначалната мощност на радиопредавателя към станцията съдържа мощност от 100 KW (киловата) на средни вълни. Излъчванията от радиопредавателя на Telefunken са продължили до края на 70-те години на миналия век.
Впоследствие, през 80-те години и 2001 г., поради промяна в технологичните изисквания, са монтирани български и руски предаватели, с по-ниска мощност. Те осигуряват излъчване на дълги вълни.
В края на 2014 г. радиопредавателният център “Вакарел” окончателно спира своето излъчване. “Предавателят Telefunken оцелява до средата на 90-те години, когато правят предложение за доставка на чисто нов предавател напълно безплатно, като целта е да се запази оригиналният от 1937 г., който е уникат. За съжаление, тогавашното ръководство не приема предложението и предавателят е нарязан за скрап”, разказва Владимир Рангелов - старши мениджър от екипа на БТК, отговарящ за предлаганите радио и телевизионните услуги на дружеството.
Запазени антени от този тип в Европа има само три. Единствената действаща и най-висока е в Унгария, с височина от 314 метра. Втора е радиомачтата във Вакарел със споменатите 215 метра - тя е единствената запазена в оригиналния си вид и на автентичното си място. Третата е в Ирландия и се издига на 100 метра. Тя е собственост на BBC. Рисковото при експлоатацията на подобен тип обекти е износването на метала, конструкцията на антената и металните обтяжки.
През декември 2019 г., имотът от 100 декара, с прилежащите към него Радиопредавателна станция “Вакарел” и 215-метрова антена, е продаден на българска фирма за разработване и продажба на продукти за защита на банкови карти и финансова сигурност. Имотът привлича компанията с близкото си разположение до София, както и с факта, че в това пространство дълги години е предавана информация.
Според управителя и IT директор на компанията Камен Несторов, това са предпоставки за бъдещето на историческия за българското радио комплекс. Несторов определя мястото, като подходящо за работа и живот на IT млади специалисти и техните семейства. По думите му при смяната на собствеността, имотът, включващ бившата радиопредавателна станция “Вакарел”, се е намирал в сравнително тежко състояние.
Подобна е историята на унгарската антена - по-високият брат на тази до Вакарел. В резултат от решение на държавата, през 80-те години унгарското съоръжение е трябвало да бъде разрушено. Обществото в страната обаче излиза на протест с призив за запазване на историческия обект.
В крайна сметка целта на хората е постигната. Унгарската антена съществува и до днес и намира своето техническо приложение в бита на хората. В момента тя излъчва на честота 135 килохерца на дълги вълни и цифрови управляващи сигнали. С тях се включва улично осветление, може да се сменят режими на електромери. В други страни, като Швеция - подобни радиопредавателни центрове се запазват и функционират и като музеи, с целите си антенни системи.
Какво ще се случи с прочутата в цяла Европа антена към бившата радиопредавателна антена, предстои да разберем.
Чуйте цялата история в звуковия файл.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..
На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: - Метролинии 1, 2, 3 и 4 - Автобусни линии № Х9,..
Над 5 тона храна успя да събере софийската фондация "Дари храна, дари любов” само за няколко часа в началото на месеца. Даренията са за възрастни хора от малките села в Северозападна България и се очаква количеството да стигне за близо 600 души. Фондацията е създадена през 2019 г. от младите момичета Вяра Кузманова и Ваклина Стоянова, когато..