Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще запазят ли радиопредавателната антена във Вакарел

Запазени антени от този тип в Европа има само три

| обновено на 03.07.20 в 18:12
Радиопредавателната антена в село Вакарел
Снимка: Добромир Цветков
Радио антената в с. Вакарел, част от едноименната радиопредавателна станция (РПС), заема девето място в класацията за най-високите сгради и съоръжения в България. Разположена е на 900 метра надморска височина, тежи 130 тона и достига 215 метра. Ромбоидната предавателна антена, популярна и с произвището си “Шилото” или “Иглата”, е построена през 1937 г. от немската фирма Telefunken и функционира като първия мощен радиопредавател в България. 

През 1937 г. радиопредавателната станция “Вакарел” започва излъчване на “Радио София”. Сигналът е достатъчен да покрие изцяло територията на България, както и половин Европа. Показателен е фактът, че преди Втората световна война, ефирът на “Радио София” е достигал до Берлин. 

Радиопредавателната антена в село ВакарелПървоначалната мощност на радиопредавателя към станцията съдържа мощност от 100 KW (киловата) на средни вълни. Излъчванията от радиопредавателя на Telefunken са продължили до края на 70-те години на миналия век. 
Впоследствие, през 80-те години и 2001 г., поради промяна в технологичните изисквания, са монтирани български и руски предаватели, с по-ниска мощност. Те осигуряват излъчване на дълги вълни. 

В края на 2014 г. радиопредавателният център “Вакарел” окончателно спира своето излъчване. “Предавателят Telefunken оцелява до средата на 90-те години, когато правят предложение за доставка на чисто нов предавател напълно безплатно, като целта е да се запази оригиналният от 1937 г., който е уникат. За съжаление, тогавашното ръководство не приема предложението и предавателят е нарязан за скрап”, разказва Владимир Рангелов - старши мениджър от екипа на БТК, отговарящ за предлаганите радио и телевизионните услуги на дружеството.

Запазени антени от този тип в Европа има само три. Единствената действаща и най-висока е в Унгария, с височина от 314 метра. Втора е радиомачтата във Вакарел със споменатите 215 метра - тя е единствената запазена в оригиналния си вид и на автентичното си място. Третата е в Ирландия и се издига на 100 метра. Тя е собственост на BBC. Рисковото при експлоатацията на подобен тип обекти е износването на метала, конструкцията на антената и металните обтяжки. 

През декември 2019 г., имотът от 100 декара, с прилежащите към него Радиопредавателна станция “Вакарел” и 215-метрова антена, е продаден на българска фирма за разработване и продажба на продукти за защита на банкови карти и финансова сигурност. Имотът привлича компанията с близкото си разположение до София, както и с факта, че в това пространство дълги години е предавана информация. 

Според управителя и IT директор на компанията Камен Несторов, това са предпоставки за бъдещето на историческия за българското радио комплекс. Несторов определя мястото, като подходящо за работа и живот на IT млади специалисти и техните семейства. По думите му при смяната на собствеността, имотът, включващ бившата радиопредавателна станция “Вакарел”, се е намирал в сравнително тежко състояние.Радиопредавателната антена в село Вакарел

Подобна е историята на унгарската антена - по-високият брат на тази до Вакарел. В резултат от решение на държавата, през 80-те години унгарското съоръжение е трябвало да бъде разрушено. Обществото в страната обаче излиза на протест с призив за запазване на историческия обект. 

В крайна сметка целта на хората е постигната. Унгарската антена съществува и до днес и намира своето техническо приложение в бита на хората. В момента тя излъчва на честота 135 килохерца на дълги вълни и цифрови управляващи сигнали. С тях се включва улично осветление, може да се сменят режими на електромери. В други страни, като Швеция - подобни радиопредавателни центрове се запазват и функционират и като музеи, с целите си антенни системи. 

Какво ще се случи с прочутата в цяла Европа антена към бившата радиопредавателна антена, предстои да разберем. 

Чуйте цялата история в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията. Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заяви намясто, че екипите все още не могат да влязат в района...

публикувано на 26.07.24 в 10:16

Каква е разликата между инфлуенсър, журналист и пропагандатор

С младия актьор, ютюбър, влогър и граждански активен лъв Стефан Попов-Чефо не ви срещаме за пръв път. Той е на 30 и се изявява по най-различни обществено значими, културно-политически теми, за да приобщава най-различни хора към идеи, ценности, послания. Признава, че в началото – преди около 5 години, когато той самият е на 25, в канала..

публикувано на 26.07.24 в 09:53

Стефан Виет – за предизвикателството да се придвижваш в София с инвалидна количка

Голяма част от инфраструктурата в София не е достъпна за хора с двигателни проблеми и придвижването е предизвикателство, сподели пред Радио София студентът Стефан Виет. Той страда от Остеогенезис инперфекта, по познато като “стъклени кости”. "Има трудности, които по свой собствен начин можеш да ги преодолееш, с помощ, разбира се. За да изляза..

публикувано на 25.07.24 в 18:16
Снимката е илюстративна

Спорове в СОС заради оборудването и обзавеждането на детски градини в район "Изгрев"

Оборудването и обзавеждането за няколко нови и разширения на съществуващи детски градини в район „Изгрев“ предизвика спорове между общинските съветници от коалиция „ГЕРБ-СДС“ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София). Несъгласието се породи от количествено-стойностните сметки, с които районният кмет д-р Делян Георгиев оправдава..

публикувано на 25.07.24 в 17:14

Делегати от над 130 държави ще обсъждат в София иновациите в подкрепа на климата

На 1 август 2024 г., Стопанският факултет и Националният център за полярни изследвания към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират научна конференция „Наука и иновации в подкрепа на климата, устойчивостта и гражданите - от местни към национални и глобални перспективи и научени уроци за по-добри политики, практики и за по-добро..

публикувано на 25.07.24 в 16:27
Вили Лилков

Предлагат до 35% от капитала на шест столични общински дружества да бъдат търгувани на фондовата борса

До 35% от капитала на "Топлофикация София" ЕАД, "Център за градска мобилност" ЕАД, "Столичен автотранспорт" ЕАД, "Столичен електротранспорт" ЕАД, "Метрополитен" ЕАД и "Софинвест" ЕАД да бъдат търгувани на фондовата борса. Такова предложение отправят от групата на “Синя София“ в Столичния общински съвет.  Според общинския съветник Вили Лилков така..

публикувано на 25.07.24 в 15:43
Аксел Добрева

От приложните изкуства в София до Сорбоната

В предаването “Добър вечер, София“ се срещаме с младата, талантлива и амбициозна Аксел Добрева. Тя следва мечтите си без да спира и те я отвеждат не къде да е, а в Сорбоната - Париж, където в момента е студентка по изкуства. Аксел Добрева прави първите стъпки в света на изкуството в съвсем ранна възраст. На 5 години започва да рисува, а..

публикувано на 25.07.24 в 15:19