Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Менар" събира в една седмица най-доброто от иранското кино

Седмица на иранското кино ще започне на 24 юли в Дома на киното. Събитието е организирано от фестивала “София Менар” със съдействието на Иранския културен център в София. Панорамата включва седем заглавия от последните пет години, отличени на международни филмови форуми. Предвидена е и изненада - преди всяка прожекция, организаторите ще раздават традиционни персийски награди.  

Иранската киноседмица започва в петък в 20.30 ч. в Дома на киното. В рамките на една седмица всяка вечер в 20.30 ч. ще има по един ирански филм. Началото е с филма “Пастаряни”, който се превърна в един от фаворитите на българската публика в последното издание на “Менар” през януари.

"Затова решихме да открием с него, а филмът е много приятна кулинарна комедия, която ще допадне на страшно много зрители. За да усетим и духа на иранската кулинария, всички зрители ще получат при влизане в залата парче традиционен ирански сладкиш, така че освен за душата, ще се погрижим и за сетивата на хората”, казва Здравко Григоров от организаторите.

На 25 юли ще бъде показан филмът “Приказният замък” на един от класиците на иранското кино - режисьорът Резан Мир Карими. “Иранското кино ще има няколко водещи имена като Аббас Киаростами, Маджид Маджиди, Мохсен Махмалбаф, Реза Мир Карими и Агар Пахтади.

“От всички изброени режисьори единствено Реза Мир Карими продължава да твори в Иран. Ще покажем неговия най-нов филм “Приказният замък”, който е отличен с множество международни награди.

На 26 юли зрителите ще могат да гледат филма “Стадо без пастир” - един нетрадиционен ирански филм, близък до стилистиката на Куентин Тарантино - доста кървав филм, непрепоръчителен за хора с по-слаби нерви, но интересен като експеримент, защото иранското кино досега не е предлагало такъв тип филми. Лентата има и много награди в Иран. 

На 27 и 28 юли ще бъдат излъчени два филма, режисирани от жени - “Майчинство” и “Сезонът на нарцисите”.

На 29 юли  ще бъде показан експерименталният филм “316” на Пейман Хагани, който е филм без актьорски лица. През цялото време историята се разказва чрез 315 чифта обувки. “Много добър сценарии, така че историята по никакъв начин не страда от това, че не виждаме човешки лица”, обяснява Здравко Григоров.

На 30 юли Седмицата на иранското кино ще завърши с най-звездния филм “Хотел пет звезди”. В главните роли са носителят на Сребърна мечка и наградата от Кан Шахад Хосейни, който всички познават от филмите “Раздяла” и “Търговският пътник”, като и двата филма бяха отличени с “Оскар”. Другият главен актьор е Хомаюн Ершади, който познаваме от филма на Аббас Киаростами “Вкусът на черешата”.  

Чуйте целия разговор на Катя Василева със Здравко Григоров в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00