Това е един от вечно актуалните цитати, чийто автор е роденият на днешния ден през 1854 г. Константин Иречек. Чешкият историк е и български политик – бил е министър по време на режима на пълномощията. Член е на Френската академия на науките (1898 г.), почетен член на БАН (1898 г.).
Дисертацията в Карловия университет в Прага на Иречек е посветена на историята на българите. За написването й той прави много голямо проучване сред българите, включително и Марин Дринов му помага със сведения. Посвещава голяма част от живота си на изучаването на народопсихологията на българите, като не винаги се изказва ласкаво за нас. Изключително впечатление му прави завистта и лошото отношение помежду ни. Едни от най-известните негови цитати са:
„Най-великият гений на българите е завистта.”
„…Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за благото на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо.”
Иречек живее в България в периода 1879-1884 г. Работи като главен секретар в Министерството на народното просвещение (1879-1881 г.), министър на народното просвещение (1881-1882 г.), директор на Народната библиотека (1884 г.).
Извършва няколко обиколки из страната с научна цел. Издава "Пътувания по България" (1888 г., на български език - 1899 г.), "Княжество България" (1891 г., на български език - 1899 г.) и други. Дисертацията му на тема "История на българите"излиза на чешки, руски език, както и няколко български издания. Умира на 10 януари 1918 г.
"Проф. Иречек е мащабна личност, енциклопедист, характерен представител на високата интелигенция от ХІХ век. Остава в българската история като основоположник на модерната историческа наука. В Чехия не е толкова познат, но докато има българска нация, ще го помним", отбеляза пред Радио София Пламен Павлов, историк, поет, публицист, телевизионен водещ.Чуйте разговора на Мария Бояджиева с него.
Сред трите премиерни филма, които влизат в кината от днес, кинокритикът Деян Статулов отличи най-напред „Медена земя“. През миналата година лентата на режисьорите Тамара Котевска и Любомир Стефанов (Северна Македония, 2019) беше с две номинации за „Оскар“. Другите 2 нови филма са американски. Въпреки че е с Мила Йовович в..
Четири български късометражни филма предлагат от платформата Кинематограф.бг и най-старото, действащо кино в София в проекта "Късо кино в кино Влайкова" на 27 февруари (събота) от 18 часа . Филмите са свързани с истории, които се случват с или около двама души, разказа в аванс Юлиян Спасов - главен редактор на Кинематограф.бг...
Ден на розовата фланелка се провежда цяла седмица в българските учебни заведения Синхронен час, посветен на Деня за борба с насилието в училище проведоха младши посланиците на Европейския парламент от 1. СУ "Пенчо Славейков", които бяха подкрепени от представителите на ученическия съвет, училищния психолог и ръководството на..
На 23 и 24 февруари от 19.30 ч. на камерната Сцена 47, последният клас на проф. Снежина Танковска направи сценичния си дебют в „ Бесове “ от Албер Камю и по романа на Фьодор Достоевски. Тази първа среща с публиката е от изключителна важност за студентите и поради факта, че проектът се оказа последната постановка на проф. Снежина Танковска...
Отварянето на ресторантите „под режим“ не е добър подход . Решението на здравните институции и властта като цяло е съпроводено със спиране на плащанията към бранша. Но отварянето на заведенията не е 100%, а с условия – за отстояния между посетителите, за работно време и т.н. Ако отварянето е на 50%, трябва и плащанията да ги намалят наполовина,..
Дългоочакваната премиера на “Лека нощ, Лили” ще бъде на Международния форум за късометражно кино In The Palace , който се провежда онлайн между 27 февруари и 6 март и в рамките на 25-тото издание на София Филм Фест. Българската публика ще види последната роля на голямата българска актриса Виолета Гиндева . Кинопроектът, по сценарий на Петър..
Катедра „Японистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще представи успешния път на Страната на изгряващото слънце за популяризиране на нейната традиционна и съвременна култура по света. Международната конференция ще се състои на6 и 7 март 2021 г. и ще се излъчва онлайн с осигурен..