Известният проф. Георги Лозанов е широко известен с метода за по-лесно учене (сугестопедия), но неговите изследвания са залегнали и в резервопедията. Тя е в основата на MetaReading - начин за неколкократно по-бързо четене и учене, което е и по-качествено и по-приятно.
Проф. Лозанов е установил, че през определен период от време и в зависимост от смяната на дейностите, мозъкът навлиза в повишена възприемчивост, обясни пред Радио София Димитър Караманчев, създател на MetaReading.
Той обясни стъпките и нивата на овладяване на метода.
Според него за 5 минути мозъкът може да фотографира книга от около 150 страници. След това за други 5 минути се вадят ключови думи. Важен момент е формулирането на въпроси. Преспива се и се препрочита за минути текста – бързо или по-внимателно (бавно), в зависимост от пасажите.
Много е важно да си поставиш ясна цел, когато отваряш книга или учебник, да знаеш какво искаш да постигнеш с четенето, подчерта Караманчев.
„Мозъкът се чувства много комфортно при възприемане на около 800-1000 думи в минута. Затова на човек му се доспива, защото обикновено той чете със скорост 200 думи в минута. Затова и в интернет не заспиваш – там не четеш всичко, буква по буква.“
Чуйте повече по темата от Димитър Караманчев.Този следобед двамата коментатори на "Форум" за тази седмица се спряха и обстойно обсъждаха следните теми: Кашата с оспорването на изборните резултати от октомври 2024 г. Политическите реакции. Президентът Румен Радев допусна, че е възможно да свика Консултативния съвет по национална сигурност ако отговорните институции не разрешат казуса с..
В Софийския зоопарк днес бе проведен стрес тест за реакция при настъпила извънредна ситуация. Лицензирани обучители от Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите презентираха теоретично изготвен план за действие. Бягство от заграждението на опасно животно и обучение-проверка за реакцията на служителите на зоопарка и компетентните външни..
Отговорно кредитиране в защита на потребителите беше предмет на публичен дебат днес. Целта му е да бъде създадена нова политика в сектора и залагането на основни насоки за бъдещи законодателни инициативи. Организатори на кръглата маса бяха медийната платформа "24 часа" и Асоциацията за отговорно небанково кредитиране. Липсата на..
Цените може да забавят скоростта на нарастване, но то не спира. Обикновено хората коментират инфлацията или доходите, но по-коректно е да се вземат и двата фактора и да гледаме покупателната способност. Точно това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България..
Младият художник Марин Маринов ще открие своята втора самостоятелна изложба , озаглавена "Тяло и мощ". Вдъхновяващ и пълен с вдъхновение, той разкри: “Един успех винаги се гради на много емоционални връзки и хора, които могат да ти помогнат за реализацията на нещата, които си започнал да правиш“. Припомняме, че неговата първа, дебютна..
Владислав Мичев е тромбонистът, който е продуцирал много от песните на родните артисти, но не остава по-назади соловата му дейност. В новата си песен, той работи с продуцент от Германия – Феликс Хийн. "Аз се запознах с Феликс на A to Jazz Festival миналата година. Той дойде на фестивала. Работи сеедна много добра лейбъл компания“,..