Малко са книгите в българската литература, които биват обречени на забвение в продължение на повече от половин век след написването им. Една от тях е романът на Яна Язова „Война“. Така издателите от „Българска история“ информират появата на книгата преди броени дни.
Произведението е завършено през 1946 г., а ръкописът дълго време остава неизвестен за читатели и изследователи.
Сюжетът се развива сред драматични за съвременната българска история събития – Втората световна война, смъртта на цар Борис ІІІ, бомбардировките над София, нахлуването на Червената армия в България, преврата от 9 септември 1944 г. и т.нар. Народен съд. Според литературната критика именно „Война“ е единственото произведение преди 10 ноември 1989 г. (или поне едно от малкото), в което истината за установяването на власт на Отечествения фронт се представя без идеологически фалшификации и манипулации.
Издаването на „Война“, обаче, е оспорено от Петър Величков, журналист, литературен историк и изследовател на Яна Язова. Той е работил върху разчитането на ръкописите и през 2003 г. издателство „Изток-Запад“ публикува двете части („Голямо и малко“ и „Война“) в един общ том.
„Намираме „Война“ за по-динамична. Това е наше решение. Никой не може да твърди, че трябва да излизат заедно“, каза пред Радио София Иван Кънчев от сдружение "Българска история”.
Романът не е издаден в пълния му вариант, защото липсва последната глава, обясни пред Радио София Петър Величков. От издателството са ползвали вариант, дешифриран от Цвета Трифонова, със съкращения и неразчетени думи.
„Културното министерство наистина е получило пари за авторски права, но това не е книга, издадена приживе от авторката. Министерството би трябвало да провери по чия дешифровка ще се издава. Пълното издание е факт след моята дешифровка. В случая не аз, а Цвета Трифонова е ощетена. Нейното име липсва в книгата.
Позицията ми е морална. Наследниците на Цвета Трифонова да си търсят правата.
Появата на тази книга ще предизвика интерес и с черния си пиар. Но който иска истински да се запознае с произведението, ще вземе пълното издание“, допълни Петър Величков.
Чуйте позициите на двете страни в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..