Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Богородична клада” - филм за геройството на д-р Стефан Черкезов

Снимка: МБАЛ "Д-р Стефан Черкезов"
Паметта е така важна, както и ценностите, които отстояваме в настоящето, надявайки се на по-добро бъдеще. На 15 август, когато почитаме празника Голяма Богородица, всяка година има и още едно честване от 2005 г. насам. Тогава отбелязваме и Деня на спасението.

Не са много българите, които знаят, че страната ни е единствената в Европа, която има такъв паметен ден, който се появява преди 15 години по инициатива на д-р Тотко Найденов - главен редактор на в.”Български лекар”. Идеята за този ден е провокирана от подвига на д-р Стефан Черкезов, спасил от пламъците на горящ автобус 47 души, но загубил живота си от раните си ден по-късно на 16 август 1963 г. Тогава той е едва на 26 години, а лекарската му практика е започнала само осем месеца по-рано.

“Богородична клада” - така е озаглавен документалният филм, който разказва за тези драматични събития преди 57 години. Филмът е създаден през 2015 г. от екип на университетската телевизия на Медицинския университет във Варна.

“Това е един герой от нашето близко минало, който заслужава да бъде почетен”, казва журналистът Силвия Николова - ръководител “Студийни проекти” на телевизията, която е автор и сценарист на филма.        

Д-р Стефан Черкезов е родом от село Виноград, общ. Стражица. Докато снима документалния филм за него, Силвия Николова посещава селото и разбира, че има поставена голяма паметна плоча с венци, което говори за това, че в селото хората го помнят и почитат паметта му.

“Всички в това село са по някаква линия роднини, дори и с рода на д-р Стефан Черкезов, и предават от поколение на поколение историята, но за огромно съжаление това остава само там - в това малко селце. Преди години местен вестник пише, че от селото търсят 3000 лв., за да спре разрухата на къщата на героя. Идеята е била с тези пари да се стегне временно къщата, докато се намерят собствениците на имота, защото от селото искат да направят от дома музей на героя си д-р Стефан Черкезов.

“През 2015 г., когато правих филма, се срещнах с тогавашния кмет на Община Стражица Детелина Борисова. Тогава тя обясни, че близки на д-р Стефан Черкезов продават къщата на нигериец и имат идеята родната къща да бъде откупена от него и да бъде превърната в къща-музей”, казва журналистката.

Оказва се, че къщата е препродавана няколко пъти. В началото я продават на англичани, които я препродават на нигериеца. “Къщата наистина е една руина и с нищо не говори, че там е роден и израснал един герой от близкото ни минало, което за мен е недопустимо”, допълва Силвия Николова.

Съпругата и дъщерята на д-р Стефан Черкезов също са лекари, но Силвия Николова не успява да се свърже с тях, защото дъщерята работи в Германия, а съпругата му е вече много възрастна и живее в София.

Филмът, създаден буквално за няколко дни, печели награда на Съюза на българските филмови дейци на 16-тия Международен фестивал на червенокръстските и здравни филми в София.

Въпреки че нито един от хората, спасени от лекаря, не търси след смъртта му вдовицата и малката му дъщеря, Многопрофилната болница за активно лечение във Велико Търново носи неговото име.

Чуйте цялата история в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41