Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как преодолял Covid-19 дарител на плазма може да спаси трима болни

Кой и как може да дари част от кръвта си

| обновено на 21.10.20 в 15:52
Снимка: ВМА

Съществува доказано ефективен начин за лечение на Covid-19, който се прилага при пациенти в тежко и средно тежко състояние, но той работи само и единствено на принципа на солидарността. Става дума за преливането на кръвна плазма от пациенти, които вече са преболедували и са изградили антитела срещу вируса.

Процедурата е изключително безболезнена и бърза, която не коства абсолютно нищо, освен малко време. Ако отговаряте на условията и го направите, може да спасите до 3 човешки живота.

Методът е известен отдавна, от 1891 година, когато така е лекувана дифтерия, а пи късно е при други епидемии“, обясни пред Радио София д-р Павлина Михайлова, председател на сдружението "Лечение на Ковид 19 с реконвалесцентна плазма".

Плазмата е 55% от кръвта, течната му част, допълни специалистът. Другите 45% са клетъчни елементи. 95 на сто от плазмата е вода. Останалите 5% са протеини, белтъци, хормони, антитела.

„След дарение на плазма дори не може да се говори за възстановяване. Два-три дни след това можеш отново да дариш. Обикновено се взема от 400 до 600 милилитра. Болният, на който се прелее богата на антинтела плазма, може да почувства подобрение до 24 часа.“

У нас прилагането на метода започна през април във Военномедицинската академия. Най-ефективен е до третия ден след влошаване и влизане в интензивно отделение или 12-13-и ден след заразата, уточни още д-р Михайлова. Досега във ВМА е прелята плазма на поне 23-ма болни.

Особено ценна е плазмата на по-тежко преболедувалите, защото тя е по-богата на антитела.

Засега плазва може да се дари единствено в Националния център по хематология и трансфузиология в София. Скоро ще може – и в други областни градове.

От сдружението в момента покриват пътните разходи на подходящите дарители. Това са хора над 50 кг, под 55 години, които за преболедували и са минали 40 дни след положителния им PCR тест.

Когато се обади на Националния кръвен център, по телефона се прави кратко стандартно интервю, с което се изяснява възможността за дарение.

Процедурата отнема до 50 минути.

Дарителят ползва 2 дни платен отпуск, както при кръводаряване.

Чуйте още от разговорите на Антония Каменичка с д-р Павлина Михайлова и с младия дарител Даниел Страхинов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40