Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росица Маринова:

След генетични изследвания се съставят персонализирани хранителни режими, определят се здравни рискове

Не всичко, обявено за здравословно, е подходящо за всеки
Снимка: Архив

Гените определят не само заложбите на човека, но и реакцията му към храната и към лекарствата. Това не е само предложения, а доказана научна теза.

„Точното лекарство в точната доза по точното време за точния пациент – това е най-кратката и ясна дефиниция за персонализираната медицина. Тоест намирането на най-подходящата терапия в зависимост от индивидуалните генетични особености“, обясни пред Радио София Росица Маринова - докторант по биофизика и част от екипа на Nutrigen - първия стартъп у нас в сферата на нутригенетиката.

Персонализираната медицина обаче не е свързана само с лечението, а и с диагностиката. А генетичните изследвания са също част от този клон на медицината.

През последните години превенцията все повече може да се обляга на генетичните изследвания, които подсказват риска от развитие на определено състояние или патология, допълва специалистът.

Персонализираната медицина спестява и време, защото при търсене на решение не се разчита на метода „проба-грешка“. Така дори превантивната грижа може да бъде персонализирана чрез определяне на стъпките за конкретния пациент.

„Ние не сме жертви на наследствеността, Гените не контролират изцяло живота ни“, подчертава Росица Маринова. Външната среда, начинът на живот влияят в немалка степен.

Генетичните изследвания не са бъдещето, те са съвременен мощен инструмент, който ни позволява да сме информирани, и то навреме.

„Вече може да се определи почти всичко – от подходящия хранителен режим, до риска от  възникване на онкологично заболяване“, подчертава специалистът.

Росица Маринова обясни още, че нутригенетиката и нутригеномиката третират влиянието на храненето върху генотипа и обратното.

Чуйте разговора на Катя Василева с Росица Маринова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев: Смяната по такъв начин на шефа на "Метрополитен" е атентат срещу София

Кметът на София го нарече "атентат срещу града" смяната на шефа на столичното метро и посочи, че го е срам защото директорът на Столичния "Метрополитен" инж. Стоян Братоев не заслужава да бъде отстранен от поста по този начин, тай като е работил за развитието на града. Ще бъдат сменени шест ръководители на общински дружества. Те ще бъдат..

публикувано на 10.07.24 в 18:45

Google Maps с нововъведения

Google Maps с иновации, които ще променят изцяло потребителското преживяване на милиони по света - интервю с Георги Караманев от платформата "Дигитални истории". По думите му постепенно идва време да се интегрират възможностите на изкуствения интелект. "Много нови възможности  дава Google Maps, те го правят тихичко и не толкова шумно..

публикувано на 10.07.24 в 18:09

Да не омаловажаваме рисковете от топлинен стрес! Как да се пазим в жегите?

Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник “...

публикувано на 10.07.24 в 18:05

Защо изборите във Франция са важни за Европа

Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество направи коментар на изминалите избори във Франция. Защо те са важни за цяла Европа? "Макрон насочи тези избори с един аргумент, който почива донякъде във френската избирателна система. Той действително загуби изборите за европейски парламент, фронтът на Льо Пен беше на първо място, само че..

публикувано на 10.07.24 в 15:45
Мила е в приюта в Сеславци. В характеристиката ѝ  пише, че се разбира се с деца, с кучета, дори с котки…

От 1500 кучета все някое може да ви хареса, не търсете по обяви

От началото на 2024 г. заловените кучета по софийските улици са над 800. Повече от половината от тях са кастрирани, обезпаразитени и върнати на място в квартала, където са намерени. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Димитров, директор на "Екоравновесие" . Той апелира хората вместо да търсят куче по обява, да разгледат сайта на..

публикувано на 10.07.24 в 13:07
Протестите започнаха още през май т.г.

Протести пред Столичната община ще предшестват заседанието на СОС

Въпреки, че изминаха повече от две седмици след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, относно въведената реорганизация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" , "Фритьоф Нансен" и "Витоша" и "Скобелев", хората, които протестираха многократно, са леко обнадеждени. "Има някаква чуваемост от Столичната община и ще..

публикувано на 10.07.24 в 11:59
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54