Проблемът има своята предистория. Според местната администрация над 30% от събирания отпадък се оказва негоден за рециклиране. Така излиза, че събираното всеки месец количество отпадъци от организацията е много малко. Междувременно общината предприма мерки за събиране освен на пластмасовите, стъклени отпадъци и хартията, така и текстилните отпадъци, които се оказват голяма част от генерираните отпадъци. Организирано е и поставянето на контейнери за събиране на "зелени" отпадъци.
"Оказва се, че организацията няма интерес да събира тези контейнери, защото това са допълнителни разходи за нея. Така се стигна дотам, че изведнъж те се сетиха, че имат да ни връщат 100 тона отпадъци, които не е ясно как са формирани за периода от 2015 година. Те не проявиха интерес да увеличат количествата на събирани отпадъци, поради които община Елин Пелин започна да събира сама сметта," обясни пред Радио София заместник-кметът на Елин Пелин по околната среда Николай Савов.
Савов добави, че сега местната администрация провежда политика за раздаване на кофи за разделно събиране на всяко домакинство, за да може да се гарантира, че разделно събраният боклук е чист. Използва се моделът на много европейски държави, като дори са добавени елементи, които липсват при тях. Сега плановете включват до средата на тази година да бъдат проведени изпитания на специализиран софтуер за точно определяне на генерирания боклук от отделните домакинства.
Чуйте интервюто на Божидар Янев с Николай Савов.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..