Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нели Димитрова: Запомнете Наско като много добър човек с огромно сърце

Атанас Скатов
Снимка: БГНЕС

На 5 февруари българинът Атанас Скатов падна от голяма височина при слизане от Лагер 3 към базовия лагер след неуспешна нощна атака на втория по височина връх в света К2 (8611 м). По-късно тялото му бе открито с помощта на пакистански военен хеликоптер. В смъртния акт на българина, издаден от пакистанските власти, е записано, че причината за смъртта е нараняване на главата, множество счупвания и тежка кръвозагуба, а инцидентът е причинен от скъсване на обезопасителното въже.

Броени дни след трагедията, сестрата на Скатов - Нели Димитрова каза пред Радио София, че от разговорите й с други алпинисти е станало ясно, че мястото, откъдето е паднал българинът, известно като “Черната пирамида”, е много опасно и всички технически средства там е трябвало да бъдат абсолютно изрядни. Според твърденията на останалите участници в същата експедиция, още на 4 февруари в този участък и малко по-нагоре на някои места не е имало въже, а повечето алпинисти са били със скъсани дрехи. Самият Наско Скатов е бил със скъсан гащеризон, като дължината на прореза е била 25 сантиметра.

"Тази експедиция беше много специална за Наско. Той се радваше, беше щастлив, че намери спонсори, поддръжници и паралелно с издаването на последната му книга той успя да се включи в тази експедиция - за първи път българин участва в зимно изкачване на К2. Като се чухме последно на 2 февруари той нямаше опасения. По принцип той беше много предпазлив," обясни Димитрова. 

Тя отправи призив към българските медии и хората, които дискутират случая с Наско, да спрат да правят неподготвени изявления и да не се внушава ниско самочувствие на българите с това, че другите знаят и могат повече и помоли да се отдаде нужната почит към нейния брат:

"Той много обичаше и уважаваше Българското национално радио и с голямо удоволствие даваше интервюта за вас. Запомнете Наско като един много добър човек с огромно сърце. Обичаше и хората, и животните и природата и винаги търсеше доброто във всяка ситуация, като се съсредоточаваше върху позитивното. Жертва живота си, за да се замислим малко и да живеем по-природосъобразно," подчерта Нели Димитрова.

Върбан Петков от Варна бе приятел на Атанас Скатов. Той коментира рисковете, които крие атакувания връх К2, но посочи, че Скатов е имал голям опит зад гърба си, много изкачвания при минусови температури, включително на Антарктида и Аляска. Покорил е 10 осемхилядника. Всичко това показва, че той е тръгнал подготвен за тази фатална експедиция.

Харизма, неподправеност и естественост, с които успяваше да скъси дистанцията с околните. Винаги с поглед в бъдещето и с мечта за един по-добър свят. С тези качества ще остане в спомените на всички Атанас Скатов, убеден е Върбан Петков. 

Чуйте интервютата на Лъчезар Христов с Нели Димитрова и Върбан Петков.

Атанас Скатов е гостувал в предаването “Кой кой е” по Радио София. В интервюто на Луиза Лазарова той разказва как възниква любовта му към планината, сбъднатото му желание да премина маршрута ”Ком - Емине”. Оттам-нататък завършва успешно проекта “Седемте върха”, изкачвайки най-високите върхове на седемте континента. Наско казва за себе си, че е щастлив човек и има много неща, които го правят такъв:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00