Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръководството на УНСС отчита много повече плюсове в онлайн обучението

Снимка: БГНЕС

На фокус тази седмица е онлайн обучението в Университетът за национално и световно стопанство. Много от студентите са разделени в отношението си към онлайн лекциите в университета.

“Отчитаме много повече плюсове в онлайн обучението и то в условия на пандемия. Има и някои недостатъци, които не можем да отречем, защото на нас също ни липсва контактът със студентите. Липсват ни хилядите плюсове от присъственото обучение”, казва зам.-ректорът по учебния процес проф. Мирослава Раковска.

По думите на проф. Раковска от УНСС много бързо са успели да отговорят на нуждата от провеждане на онлайн обучение. Тъй като от години се работи по този тип работа, чисто технически в университета са преминали много леко към дигиталната форма на работа.

“Започнахме да извършваме много сигурно и уверено онлайн семестриални изпити и онлайн кандидат-студентски изпити. Това, което виждаме като огромни плюсове е, че успяхме да съхраним една учебна година. Нашите студенти продължават да се обучават и ще завършат в рамките на сроковете, които са предвидени за тяхното обучение”, казва проф. Раковска.

Според нея онлайн обучението е дало възможност на много преподаватели да използват иновативни методи за преподаване, които някои от преподавателите са използвали и преди, но сега иновациите са използвани от всички - като мултимедийни материали, по-голяма интерактивност по време на диалога на лекциите.

В началото на академичната година УНСС предлагаше хибридно обучение, а резултатът е, че така се осигуряваше 50% от присъственото обучение на студентите.

“Там, където имахме обучение, което комбинира лекции и упражнения, лекциите бяха онлайн, а упражненията баха присъствено в по-малка група. Там, където има големи потоци, които няма как да влязат в една зала, ги разделихме на две по факултетен номен - четни и нечетни”, допълни тя.

Чуйте целия разговор на Данаил Конов в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37

"Греят" картините от юбилейната изложба на Стойчо Зерлиев

На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..

публикувано на 26.04.25 в 10:10