Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напишете писмо до себе си. Има кой да ви го прати, дори след 20 години

Снимка: selflabs.wordpress.com

Ако можете да изпратите писмо до бъдещото си Аз какво ще напишете? 

Това не е фантасмагория или предговор към книга от библиотека „Галактика“.
Евентуалните писма на смелите участници са в основата на дългосрочния проект „Self lab“.

В семплото описание присъстват участник и автор, маса и два стола, лист и химикалка, пощенски плик, фон и фотоапарат, с усмивка обясни пред Радио София Александра Станишева. Тя е завършила История на изкуството и Археология в Страсбург, както и Антропология в Тулуза, Франция. Преминала е обучения по фотография, драматургия и проза, работи в сферата на изкуствата и културата. В момента изучава магистратура по "Визуална антропология".

В какво е същината на проекта?

Участникът пише писмо, Александра Станишева го снима и когато дойде датата (след 20 години например), изпраща писмото на посочения адрес.

Дали ще го получи, дали човекът ще е на този адрес тогава и ред други условности са в ръцете на съдбата.

Мястото е от съществено значение. 

Първата акция е била малко преди последната Коледа, на Централната жп гара със случайно преминаващи участници, обясни Александра. Писма са си написали 13 души.

Предстоящата втора акция обаче се знае и като място. Тя ще се състои на 6 и 7 март в One book Bookstore (ул. Върбица №8) между 10-13 и 17-20 часа и в двата дни.

Няма някакви ограничения за участие, то е безплатно, а всички противоепидемични мерки ще бъдат спазени.

Вече има две изпратени писма – от и към най-нетърпеливите автори от първата акция. 

Други обаче са насрочили получаването за 2040 година, отбеляза Александра Станишева.

Интересното на проекта е, че участието в него хем е индивидуален жест, хем може да се възприеме като част от общ ритуал, коментира пред Радио София Деница Езекиева, която е сред дузината, които първи написаха писмо до себе си. Занимава се с мениджмънт и комуникация на културни събития и фестивали. От 2014 г. след като е част от екипа, подготвил кандидатурата на София за Европейска столица на културата се занимава и с културни политики, обърнати към развитие на регионите и децентрализация. Развива концепции за творчески програми за крайните квартали на София за деца, ученици и младежи.

Деница призна в ефир, че в писмото си е написала своеобразното пожелание да харесва живота си тук, в България.

„Условията са едни и същи, но всеки го прави по свой, различен начин. Учените казват, че клетките се обновяват, ние ставаме други с течение на времето. Има нещо красиво и поетично – да се обръщаш към себе си в бъдещето, когато ще си друг човек. Това са мечти, представи, и то извън познатите жанрове.“

Чуйте целия разговор на Катя Василева с Александра Станишева и Деница Езекиева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30