Двама от трима българи са с наднормено тегло или затлъстяване, а по този показател страната ни е на челни места както в статистиките на Европа, така и по света. Тревожните данни са от Световната здравна организация (СЗО) по повод Световния ден за борба със затлъстяването, който отбелязахме вчера.
Хората със затлъстяване са в риск да се разболеят от други хронични заболявания като захарен диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и някои видове рак. Затлъстяването е и рисков фактор за по-тежко протичане на Covid-19.
Това информират от Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания.
Според Световната здравна организация затлъстяването е едно от най-сериозните предизвикателства за здравето през ХХІ век. Прогноза на Световната федерация по затлъстяване до 2050 г. твърди, че 60 на сто от мъжете и 50 на сто от жените ще страдат от затлъстяване, като общо 4 млрд. души на земята ще имат този проблем.
Според д-р Светлана Хедер – ендокринолог в Аджибадем Сити Клиник Младост, положението за изминалата една година не се е променило в положителна посока. Covid кризата утежни ситуацията на хората с наднормено тегло и с диабет и увеличи броя на пациентите със затлъстяване.
„Статистиката е стряскаща, но не е изненадваща. Пациентите с наднормено тегло и диабет обикновено имат не едно придружаващо заболяване и по принцип са много добър терен за тежко протичане на всякакви инфекции. Covid не направи изключение“, обясни д-р Хедер. Тя подчерта, че тези пациенти трябва много добре да регулират кръвната си захар по време на пандемията, особено ако са се заразили с коронавирус. Ако след преболедуване метаболитният контрол е по-труден, трябва да се обърнат към лекуващия ги ендокринолог.
Хубавото е, че при захарния диабет не се очаква някакво специфично усложнение в резултат на Covid.
„Ако сте качили килограми и няколко месеца не можете да се върнете в норма, идете на специалист. Важно е да се движим всеки ден, но още по-важно е храненето. Препоръчвам на всичките си пациенти със захарен диабет да се ваксинират“, подчерта д-р Светлана Хедер.
С нея разговаря Катя Василева.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..