Кметът на столичния район „Слатина“ Георги Илиев живо се интересува от местата за спортуване и подкрепя проекта „Аз съм промяната" на сдружението „Безопасни детски площадки“.
„Очевидна у нуждата децата да излязат и навън, на въздух, и да спортуват физически. С новите технологии се придобиват също важни умения, но не е същото“, отбеляза Илиев пред Радио София.
По думите му в района има 115 детски площадки. Половината от тях са в добро състояние. Но всички те са за деца на възраст до 7-8 години. За годината се отпускат 37 000 лв. за нови площадки и за поддръжката на старите.
„Ако искам да си свърша работата като хората, за целта са ми нужни 900 000 лева“, допълва Георги Илиев.
„Масовите нови площадки у нас са за деца между 2 и 4-годишна възраст. Освен че са еднотипни, базови като игрова стойност и слаби като устойчивост във времето, те са изключително скучни за деца над 4-годишна възраст“, отбелязват от Сдружение „Безопасни детски площадки“. – „Къде бъркаме? Какво ни липсва? Кой е отговорен? Какво трябва да осигурим на децата над 4-годишна възраст? За да се развиват, децата трябва постоянно да се опитват да преодоляват предизвикателства - катерене, балансиране, задържане с една ръка, преодоляване на страх от различни височини, висене… Колко са публичните (безплатни) места в София, които предлагат тези възможности?“
Кметът на „Слатина“ Георги Илиев е организирал и провел онлайн среща с жители на района във връзка с площадките за игра и спортуване. По време на една от обиколките се срещнал с хората, направили фитнесите в парковете „Гео Милев“ и „Слатинска река“.
„Обещах им да направя всичко, което зависи от мен, терените на двата обекта да бъдат засипани с дървесен мулч, така че да могат да се ползват нормално“, каза Илиев.
С него разговаря Лили Големинова.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..