Над 60% от българите са на мнение, че в бизнеса трябва да има повече жени на управленски позиции, показва проучване на социологическата агенция „Тренд“ и на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ). 59 на сто не са съгласни, че бизнесът е само за мъже. На срещуположното мнение са немалкото 32 процента. 37 на сто са съгласни с твърдението, че е нормално управленските постове да се заемат от мъже.
Това коментира пред Радио София Евелина Славкова, управляващ директор на „Тренд“.
В най-силна степен за равнопоставеност на половете в бизнеса са най-младите (18-29 г.) – 62%, както и жените - 77%. Същевременно сред хората на противоположното мнение, делът на мъжете е значително по-висок (58%). Българите са по-скоро скептични към т. нар. квотен принцип (определен брой) за мъже и жени на работно място. 28% имат положително отношение , а 41% - отрицателно.
„Нашите наблюдения показват, че до голяма степен има феър плей при кариерното развитие, независимо от пола. Доказателство за това са българки на високи позиции в български и международни компании“, отбеляза Ваня Кънева-Минкова, изпълнителен директор на СЖББ. По думите й страната ни е добър пример за успешната реализация на жените в професионалната стълбица. В същото време промените в обществения и икономическия живот поставят нови изисквания към лидерите. Кънева цитира специалистите от „Маккинзи“ (McKinsey), според които жените имат качествата да водят промяната, да мислят извън рамката, да прегърнат различията и най-вече – умеят да говорят с общността.
За да успее в кариерата жената трябва да вярва в себе си, да има подходящия набор от компетенции, да й се даде възможност от средата. Именно за осигуряването на тези фактори работи СЖББ, изтъкна Ваня Кънева. Над 300 дами вече са преминали през Академията за лидери на организацията.
По отношение на политиката, според социологическото проучване българинът смята, че колкото повече жени участват, толкова е по-добре за държавата.
С Евелина Славкова и Ваня Кънева-Минкова разговаря Катя Василева.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..