До края на 2022 г. всяка жилищна сграда в България трябва да има технически паспорт. Съдържанието и начинът на изготвянето му са уредени от Наредба № 5 на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (2006 г.), в сила от 2007 година.
Техническият паспорт представлява документ, в който се съдържа информация за годината и вид на строителство, степен на устойчивост и безопасност на сградата, степен на енергийна ефективност, описание на архитектурата, носещата конструкция и инсталациите на сградата, описание на всички външни ремонти и предписания и срокове за необходими ремонти.
Европейските тенденции диктуват, че е необходимо създаването на дигитален сграден дневник. В него ще се описва обновяването, извършваните ремонти и т.н.
Паспортите ще се издават от правоспособни проектанти и ще са от полза както на собствениците, на евентуални бъдещи купувачи на имота, а така също и на фирмите, които поддържат сградата, обясни пред Радио София инж. Йордан Николов - председател на Българската асоциация за изолации в строителството.
По време на паспортизацията в имотите ще минават за оглед и мнение специалисти – строителен инженер, ВиК и електроинженер, обясни адвокат Георги Славов - специалист по регулиране на отношенията в етажната собственост. С това се дава становище за текущото състояние на сградата – на самостоятелните обекти (апартаменти) и общите части, включително и покрива. Правят се и предписания за нужните бъдещи действия по поддръжката.
Според инж. Марин Гергов - председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, най-големият проблем ще създаде възможността за достъп до обектите, до всяко място или инсталация, които трябва да се прегледат и опишат. В зависимост от екипа, може да се наложи сканиране, чукане, къртене или измерване на определени параметри в помещенията.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..