От 22 до 29 април България се включва в провеждането на Световната седмица на първичните имунни дефицити (ПИД). Глобалната инициатива е под надслов „Тествай. Диагностицирай. Лекувай“. През 2021 г. кампанията е посветена на усилията на имунологичната общност за повишаване на осведомеността и насърчаване на ранното диагностициране и достъп до лечение.
България е участник в инициативата от 2005 г., разказа пред Радио София имунологът от Александровска болница д-р Петя Янкова.
Тя обясни, че първичните имунни дефицити се дължат на генетични дефекти, които водят до функционални нарушения в структурата на имунната система. Познатите дефекти са повече от 400.
При ПИД най-важното е ранното поставяне на диагнозата. Ако това стане навреме, ще може да се приложи ранно, съвременно лечение – трансплантация на костен мозък или имунозаместителна терапия, допълни д-р Янкова. Съществува банка, където се даряват и съхраняват стволови клетки.
Диагностиката е скъпа, изисква се модерна апаратура. За целта са обособени експертни центрове, един от които е в „Александровска“.
Сътрудничеството с международната фондация „Джефри Модел”, в която участва като консултант и проф. Елисавета Наумова (ръководител на ПИД-Експертен център и председател на Българска асоциация по клинична имунология), позволява обсъждане със специалисти от близо 80 държави.
Вече се въвежда скринингова програма, която да открива имунен дефицит при бебетата още преди поставянето на ваксини.
Семейството, в което има член с ПИД, трябва да бъде обучено, за да може да помага в лечението, да бъде и морална подкрепа, допълни още д-р Янкова.
Символично по време на Световната седмица се пускат балони с мотото на фондация „Джефри Модел” с пожелание пациентите да напуснат изолацията (балона), където болестта ги е затворила.
Тази година се предвижда и провеждане на „Пролетно училище“ за пациентите с ПИД, което ще се проведе онлайн на 23 април от 14:00 ч.
На страницата на PID Center-Bulgaria във facebook ще бъде публикувана анкетата, изготвена от специалисти. Въпросите в нея могат да помогнат за евентуално наличие на ПИД.
Чуйте разговора на Катя Василева с д-р Петя Янкова.
В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..
"Градини на вдъхновението" e изложба на 6 художнички в различни жанрове на изобразителното изкуство. Експозицията ще бъде открита тази вечер в галерия-книжарница "София прес". Това е втора такава изложба, която събира няколко художнички, като предишната изложба е от преди няколко години и носеше името “Градините на София”. Тогава, според кураторът на..
На 15 януари 2025 г. отбелязваме 130 години от рождението на българския поет и публицист Гео Милев. Георги Касабов Милев е роден на 15.01.1895 г. в Раднево, в учителско семейство. През 1907 г. баща му напуска учителската професия, за да основе книжарница и издателство в Стара Загора. Още от дете, Гео Милев проявява интерес към литературата..
Тази седмица започна с първа вечер, в която в с. (гара) Елин Пелин бе проведена беседа по вероучение за възрастни, подготвена от свещеник Пламен Мишев, съобщиха от едноименната община. Интересът е бил огромен, присъствали са десетки зрители, имало е и правостоящи. "Тази инициатива е прекрасна възможност за духовно обогатяване, обмен на..
Актьорът Малин Кръстев се завръща на сцената на Пловдивския драматичен театър в пиесата "2084. REX или ПОСЛЕДНИЯТ ЦАР НА СВЕТА", чийто автор е младият драматург и писател Кирил Фотин . Пиесата е иронична антиутопия , разказваща за свят, в който човечеството е постигнало всеобщо щастие. "С разрешението на младия автор, (той е на 27..
Изложбата "Жената с кестенява коса или аз и моят доносник“ на Христина Ташева, организирана от Галерия "УниАрт“ на Нов български университет, се фокусира върху актуални въпроси като миграция, идентичност и културни различия. Авторката използва личния си опит като източноевропейски мигрант и създава нова идентичност чрез метафори в приказна форма...
Общо 1007 умрели и 31 живи птици, жертва на новогодишните празненства, са постъпили в Спасителния център на "Зелени Балкани", съобщават от сдружението. Броенето на птиците продължава, каза пред Радио София д-р Христина Клисурова от сдружението. "Тези, които прибрахме живи, бяха в доста лошо състояние. Повече от половината вече са мъртви...