Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eтнографско изследване показва как Covid-19 променя навиците на жителите на София и Скопие

Снимка: Луиза Лазарова

Как се промениха ежедневните навици - храненето, културните норми, моделите на поведение, работните и потребителските навици на хората в условията на пандемия. Върху тези теми акцентира проектът “София-Скопие - всекидневие и празничност по време на пандемия” на Академичното етноложко сдружение към Софийския университет “Свети Климент Охридски”. 

Проектът е етнографско изследване, направено в двете столици с научно-приложни цели, в което екип от етнолози и антрополози от България и Северна Македония ще проведат теренни проучвания на променящата се всекидневна и празнична градска култура в условията на пандемия. Резултатите и опитът на двете столици ще бъдат сравнени на 2 юни, когато ще се проведе научна онлайн конференция.        

“Това е втори проект, по който работим с колегите от Северна Македония. Темите са изключително актуални към днешна дата, предвид ситуацията ни в тази пандемична среда”, казва Анелия Овнарска - Милушева от Академичното етноложко сдружение към СУ “Свети Климент Охридски”.

“Проектът е многостранен - в него освен конференцията, ще бъде издаден и сборник в края на годината. Също така се провежда и етнографско теренно изследване в двата града, както и онлайн анкетно проучване, което вече има близо 200 анкетирани. Анкетата не е представителна, но също показва някои тенденции”, допълва Стамен Кънев от Академичното етноложко сдружение към СУ “Свети Климент Охридски”.

От анкетата става ясно, е заради ситуацията с Covid-19 близо 20% от участниците са променили дома си - направили са ремонт, сменили са мебели. Такъв е и процентът на хората, които са сменили местоживеенето си - сменили са квартирата си, върнали са се в роден град или са предпочели да живеят на село. Почти 70% от анкетираните са посочили, че хибридният модел на работа е добър за тях, но пък не могат да разграничават работното време от свободното време, когато са вкъщи.

От участвалите в анкетата 20% са заявили, че вече са се ваксинирали, 50% все още не са се ваксинирали, а 30% са посочили, че не вярват на ваксините. “Има лоша комуникация с това какво ни дават ваксините и какво можем да получим като защита от тях. Хората с недоверие пристъпват към такава крачка и затова са и тези резултати в анкетата”, допълва Стамен Кънев.

Анелия Овнарска - Милушева разработва темата за противоепидемичните маски и по-специално тези, които са със шевици. Обект на изследването ѝ е дали хората вярват, че шевиците ги предпазват. Очакванията ѝ са били повечето маски с шевици да бъдат носени от хора, които имат афинитет към фолклора, но се оказва, че фирмите, които произвеждат артикули със шевична украса отказват да произвеждат маски с шевици, защото мястото на шевиците не е там.

Чуйте повече в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

No puedo pensar (Desperado) е новата песен от Алекс Линарес

Певецът Алекс Линарес от българо-перуански произход представи новата си песен No puedo pensar (Desperado) в ефира на Радио София. Познат като вокал на латино бандата Mango Duende, Линарес не изневерява на стила и в соловия си проект . В унисон с лятото песента е с гореща салса и регетон ритмика , а в текста става дума за особеното състояние на..

публикувано на 15.07.24 в 09:29

Пореден ден с опасни горещини, с температура в София около 37°

И днес  остава слънчево, след обяд - горещо. Над източната половина от страната ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от североизток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София - около 37°. В планините ще бъде слънчево и топло. След обяд над Странджа, Сакар и източната..

публикувано на 15.07.24 в 07:35
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00