Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-големият скандал в историята на естетичната индустрия

Как фирма предлага 10 години силиконови импланти не с медицински, а с промишлен силикон

Снимка: Pixabay
Естетическата хирургия все повече навлиза в ежедневието ни. Ако допреди няколко десетилетия на такива процедури се подлагаха предимно известни личности, днес вече непостижимите и строги стандарти за красота и достъпността на процедурите карат голяма част от жените да прибягват до някакъв тип хирургични корекции.

За мащабите на естетичната хирургия говорят данните от приходите, които показват, че през 2018 г. те са малко над 50 млрд. щ. долара, а с темповете на нарастване както досега, се очаква през 2026 г. да бъдат почти 67 млрд. щ. долара. Около 18% от тези естетичните хирургически корекции касаят уголемяване на бюста.

През последните 10 години един скандал в този бранш “гореше” по целия свят - една фирма предлагаше повече от 10 години силиконови импланти, но не с медицински, а с промишлен силикон. Това е сертифицирано от TÜV Rheinland - един от най-големите сертифициращи органи в световен мащаб.

Проблемите, включително и в България, се появиха за първи път около 2010 г. У нас засегнати от тези импланти са хиляди жени, а по света са стотици хиляди. От тогава започва и една юридическа драма по търсене на правата и обезщетение за засегнатите жени.

Имплантите в България се внасят от 2005 г., като след 2006 г. вносът става по-активен, а от 2008 г. се внасят вече и в Румъния, казва Седрик Жоакимсман - дистрибуторът за България.  

За проблема с имплантите той разбира на 29 март 2010 г., когато френската здравна агенция прави инспекция в Poly Implant Prothese (PIP)  и разбира, че пълнят имплантите с индустриален силикон.

“За медицински изделия, които се имплантират, и за всички медицински изделия по принцип, трябва да има стриктен контрол. Ние смятаме, че имаше такъв, защото това бяха импланти, които са сертифицирани и които имат разрешение за пускане на пазара в Европа и в други страни по света, защото гарантират качеството на продукта”, обяснява той.

За да се разбере за проблемите се оказва, че трябва да мине време. До 2010 г. няма хирург, който да е посочил, че има проблем с някой от имплантите, но след това започват да се появяват сигнали за това.Ако се спука, имплантът може да се разпространи в цялото тяло. Има жени, при който силиконът влиза дори в белия дроб.   

Във Франция скандалът тръгва след сигнали от хирурзи за по-чести случаи на руптури на имплантите и от там Френската здравна инспекция прави проверката, при която се открива, че пълнят имплантите с индустриален силикон. В България с такива импланти са около 2000 жени, като половината от тях имат спукване на имплантите, а при две трети от тях това води до медицински последствия.  

Още през 2010 г. Седрик Жоакимсман намира адвокати, с които да потърси обезщетение от TÜV Rheinland, които според него не са си свършили работата, като целта му е да постигне финансово обезщетение за жените в България, с което те да подменят имплантите си. Тогава обаче от сертифициращия орган отказват дори да разговарят с него. И така казусът стига до съд.

Междувременно се разбира в целия свят за проблемните импланти и през 2013 г. Седрик Жоакимсман печели делото срещу тях, а кампанията за обезщетение вече обхваща жени от целия свят.

Две от жертвите на некачествените импланти в България вече са получили по 7000 евро обезщетение, като има 100 жени от втора и трета процедура и са получили авансово 3000 евро, и 150 жени от четвърта процедура, които трябва да получат около 6000 евро през септември.
Все още има възможност да се включат засегнати жени в следващи процедури.

Още за юридическия и здравен казус - чуйте в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл, заедно с историите на две от жените, които са жертви на некачествените импланти.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

2025 г. ще бъде доста по-добра, въпреки че ще бъде наситена от събития година

2025 година от астрологична гледна точка се очаква да бъде динамична за целия свят. В астрологията се обръща внимание на позицията на планетите, а за новата година три висши планети се очаква да сменят своя знак, като това е много рядко явление. Сменяйки знака си, тези планети задават изцяло нова тенденция и нов поток в цялостната настройка на света...

публикувано на 01.01.25 в 16:40

27 хил. деца са прегледани по програмата „Детско здраве“ на Столичната община

Програмата „Детско здраве“ на Столична лекарска колегия продължава и през 2025 г. Инициативата осигурява достъп до медицински специалисти на децата в по-малките населени места. 27 хил. деца са преминали през прегледи със специалисти от Столичната лекарска колегия за 12-те години, през които се провежда програмата „Детско здраве“. Благодарение на..

публикувано на 01.01.25 в 15:25

С празника Сурва започва календарната нова година

Сурваки, Сурва, Васильовден, Нова година е български народен празник, отбелязващ началото на новата календарна година. Познат е във всички български етнически територии. Практиките и обичаите, характерни за този празник, са в пряка връзка със схващането му като начало на новата календарна година. Според нашата традиционна българска култура, кадените..

публикувано на 01.01.25 в 14:35
Св. Василий, стенопис в църквата „Богородица Перивлепта“ в Охрид

На 1 януари православните християни почитат паметта на Св. Василий Велики

На 1 януари православните християни почитат паметта на Св. Василий Велики. Един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква. Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават..

публикувано на 01.01.25 в 12:10

Без синя и зелена зона в София на 1 януари

На 1 януари 2025 година няма да работи синята и зелената зона в София, съобщават от Центъра за градска мобилност. Това означава, че жителите и гостите на столицата ще могат да паркират безплатно в зоните за платено паркиране.

публикувано на 01.01.25 в 11:35

Новата година започва с повече слънце и ниски температури

През днешния ден в котловините и низините ще има мъгли, като около и след обяд в повечето места видимостта временно ще подобри. Минималните температури на повечето места ще бъдат минус 5° до 0°, в отделни котловини до минус 7°- минус 8°, по Черноморието до 3°- 4°. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 7° и 12°, в местата с трайна мъгла..

публикувано на 01.01.25 в 11:15
Йордан Ефтимов

Йордан Ефтимов: Споровете са резултат от повече внимание

В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..

публикувано на 31.12.24 в 16:52