Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Симеон Матев, климатолог: Да обичаме планетата си, за да я спасим

България (в случая Варна) също помни стихийни валежи
Снимка: БГНЕС

Гълфстрийм и други океански течения се забавят фатално, сочи изследване, публикувано в научното списание „Nature Climate Change“. Учени се опасяват, че това може да доведе до фатални последици за някои европейски страни.

Това течение е най-важният фактор за определяне на климата на цяла Европа, включително и на България, подчерта пред Радио София Симеон Матев, главен асистент по климатология в СУ „Св. Климент Охридски“, автор в Климатека.

То тръгва от Карибите, преминава покрай Северна Америка и стига до другия край на Атлантическия океан до Европа и потъва в дълбините на Северния ледовит океан.

Матев обясни, че забавянето с около 15% на Гълфстрийм се дължи на глобалното затопляне. То причинява топене на ледовете на Гренландия и това води до промяна на температурата и структурата на водата. Ако това продължи, температурите в Северното полукълбо ще се понижат с 3-4 градуса, зимата ще стане по-сурова, валежите ще намалеят.

По думите на Симеон Матев новият доклад на ООН за промените в климата потвърждават някои тези, за които се дискутира отдавна: повишение на температурата с 1,1 градус през последните 120 години, както и някои екстремни метеорологични и климатични събития. Сред необратимите последствия е топенето на ледените шапки и покачването на морското ниво.

България също усеща промяната, отбеляза още климатологът. Метеорологичните събития и у нас станаха по-интензивни и по-мощни, валежите – дори и по-кратки, са по-обилни. Всичко това се отразява както на живота в градовете, така и на земеделието, отбеляза д-р Матев.

„Най-силното твърдение в доклада е, че човек на 95% има свой отпечатък върху промените на климата. Но никой не може да каже приносът на човешката дейност за повишаване на температурата. Затова и мерките, които се набелязват за изпълнение, не е ясно как ще сработят и какви резултати ще се получат. Просто трябва да обичаме планетата си, за да я спасим“, каза още климатологът.

Ако например всеки през зимата живее на 0,5-1% по-хладно, отделяните парникови газове ще са с 20% по-малко.

Чуйте целия разговор на Антония Каменичка със Симеон Матев.

БНР подкасти:

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Декември започва със слънце над почти цялата страна

Днес през по-голямата част от деня в западните райони от Дунавската равнина и Горнотракийската низина, и котловините от Югозападна България ще се задържи предимно облачно и мъгливо, като временно подобрение на видимостта ще настъпва в часовете около обяд. Над останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана средна и висока облачност...

публикувано на 01.12.23 в 07:35

"Форум", 30.11.2023: Отново не беше избран председател на Столичния общински съвет

Събеседник в предаването "Форум" е Петко Желязов. Той е водещ, модератор и продуцент на научнопопулярни събития към платформата RATIO от 2016 г. насам. По образование е хуманитарист, с профил политически науки и международни отношения. Темите, по които говори са: Атентат в Йерусалим - ще разруши ли крехкото временно примирие Не..

публикувано на 30.11.23 в 20:50

Как ще бъде променен Ботевград

Какви са проблемите в отделните общини и плановете за разрешаването им, както и идеите и приоритетите на местната власт за развитие, и подобряването на качеството на живот на жителите? По темата говори кметът на Община "Ботевград", Иван Гавалюгов. По думите му след обилния снеговалеж електрозахранването е възстановено навсякъде, пътищата са..

публикувано на 30.11.23 в 20:06

Медицински специалисти в България стават все по-търсени и все по-малко

Публикуван анализ на Съвета за икономически анализи към Министерски съвет, посветен на недостига на медицински специалисти в здравеопазването в България сочи, че проблемът не може да бъде решен само с образователната система. Подробности по темата разказа един от авторите на доклада - доц. д-р Ралица Симеонова - Ганева. Освен член на Съвета за..

публикувано на 30.11.23 в 18:43

Книжно приключение с "Коледна песен" и Темз Арабаджиева

В предаването "Добър вечер, София“ ви правим съпричастни към едно вълнуващо книжно приключение с коледна палитра от книги – от Чарлз Дикенс през коледен сборник на български автори, класически коледни романи и до Елин Хилдебранд. Гост и наш гид в приключението беше Темз Арабаджиева, която обяви, че всеки, който закупи книга за Коледа,..

публикувано на 30.11.23 в 17:17

Безплатно каране на кънки тази събота в София

На 2 декември (събота), от 12:00 до 20:00 часа, на ледена пързалка „Юнак“ до стадион „Васил Левски“ в София, Българска федерация спорт за всички организира за 30-ти пореден път - "Зимно предизвикателство"`2023. Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта, по „Програма за развитие на спорта за всички“...

публикувано на 30.11.23 в 17:16

От 1 декември 2023 г. малкият ринг на София става недостъпен за старите автомобили

От 1 декември 2023 г. влиза в сила нискоемисионна зона в центъра на София, която ще продължи до 28 февруари 2024 г. Тя ще важи за автомобили от най-замърсяваща категория 1. Това ще се случи на няколко етапа. Първият етап на въвеждането ще е т. нар. малък ринг между между булевардите "Васил Левски", "Патриарх Евтимий", "Ген. Скобелев", ул...

публикувано на 30.11.23 в 16:59