Коронавирусната криза се отрази във всички сфери на бизнеса, но брокерите на недвижими имоти отчитат ръст в търсенето и продажбата на жилища, особено в по-големите градове и в курортните селища в България.
Според тях има няколко причини за това, но основното е, че се връща доверието към пазара на недвижими имоти в страната. Има сериозен интерес към обезценените ваканционни имоти, предлагани на пазара предимно от чужденци, които бързат да продават собствеността си тук, и то на цена дори под нейната себестойност. Причината – затрудненото придвижване в условията на пандемия.
Основните купувачи сега са българи, живеещи в България или чужбина, които инвестират спестяванията си в недвижима собственост, която да отдават под наем, или пък да използват като ваканционно жилище на морето през лятото.
„Пазарът на недвижими имоти не само че не пострада от Covid пандемията, но напротив – разви се доста ускорено. Очаква се и занапред търсенето да е голямо, пазарът – стабилен, ипотечното кредитиране – достъпно, а цените да продължават да растат“, коментира пред Радио София Снежана Стойчева, мениджър на imoti.net.
По думите ѝ не може да се говори а „балон“ в сектора, защото интересът към имоти е огромен – дали защото хората искат да инвестират спестяванията си, дали защото предстои влизането на страната ни в еврозоната.
Всичко това се наблюдава не само в София, а навсякъде в България, допълни Стойчева.
Във ваканционните селища преобладаващите купувачи също вече са българите. И не говорим само за черноморските курорти, а и за планинските.
В началото на 2021 г. най-голямо поскъпване се констатира на вторичния пазар. Строителните материали през последните месеци поскъпват със сериозни проценти и това обуславя по-високите цени и при новото строителство, потвърди Снежана Стойчева.
Данните на имотния пазар показват, че има завишен интерес към близки до градовете къщи – до София, Пловдив, Велико Търново, Бургас и други.
Повечето купувачите търсят двустайни, тристайни жилища.
В София най-предпочитани са южните квартали, въпреки че някои от тях се презастроиха. В името на по-просторни апартаменти някои са склонни да инвестират и в не толкова привлекателни квартали. Гаражът и паркомястото вече се смятат за задължителни, а не екстра към имота.
Със Снежана Стойчева разговаря Луиза Лазарова.Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..