Филип и Клавдия , родителите на Света Евгения били знатни римляни-езичници, а самата тя блестяла с красота и образование. Бащаѝ Филип управлявал град Александрия и целия Египет.
Девойката обаче се увлякла по християнството и напуснала родната къща преоблечена като мъж. Отишла в един мъжки манастир, където била покръстена и заживяла като монах. След смъртта на игумена била единодушно избрана на негово място.
Прочула се навред, че изцерява бедните чрез молитва. Веднъж излекувала една зла жена – Мелантия и така приковала вниманието й. Мелантия смятала Евгения за мъж и пожелала да я прелъсти. Като не успяла, тя я наклеветила, че уж преоблечената като мъж жена се опитала нея да прелъсти.
"Млъкни, жено! И знай, че не за това ние сме се отрекли от всички светски блага, за да се прелъстим от богатството. Съединението ни с людете е само в любовта към Христа, и всичкото ни богатство – в познанието на истината", така с негодувание отговорила Евгения на думите на Мелантия.
Тогава била арестувана и се видяла принудена да разкрие самоличността си на своя роден баща - управителя на града.Родителите й веднага я познали, зарадвали се че е жива, и всички приели христовата вяра, за което Филип бил уволнен. Не само семейството на Евгения, но и целия народ, който присъствал тук, възторжено се провикнал: "Велик е Христос, християнският Бог! Той едничък е истински Бог, Който прави чудеса, открива съкровеното, защищава правдата, посрамва лъжата!"
След смъртта на Филип, близките се върнали в Рим и заживели в имение извън града. Една знатна девойка – Васила приела християнството от Евгения, за което и двете били осъдени на страдания и посечени на самия ден Рождество Христово в 262 г. Не пожелали да вземат участие в езическо жертвоприношение, заедно с Евгения били обезглавени и намиращите се при нея Прот и Якинт. Клавдия, майката на светата мъченица погребала дъщеря си в своето имение извън града. Скоро след това се споминала, като била предупредена насън за своята смърт от дъщеря си Св. Евгения.
На този ден празнуват: Евгени, Евгения, Жени, Бистра, Благороден, Благородна, Малчо (от словосъчетанието Малка Коледа), Малик, Мален, Малена, Малин.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..