Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледните обичаи в традиционното общество

Снимка: архив


7 постни ястия прекадени с тамян или „Кадена вечеря“ – това е първата прекадена вечеря, която в миналото се е сервирала на слама на пода.

„Естествено, прави се алюзия с мястото на което се ражда Иисус Христос – яслите“, коментира д-р Иглика Мишкова – етнолог от Института за етнография и фолклористика – БАН.

Друг задължителен елемент в нощта преди Коледа е „бъдникът“. Отсеченото с един удар крушово или дъбово дърво се внасяло в дома, а в него се пробивали дупки. В тях пък се слагало миро и зехтин, а отгоре „бъдникът“ се опаковал с бял ленен плат.

Символиката, по думите на д-р Мишкова е, че той прилича на завито малко бебе и това е един от начините да се отдаде нужната почит на Рождеството.

В дните от Рождество до Богоявление, или т. нар. „мръсни дни“, предците ни са вярвали, че земята е като решето, а небето е отворено. Тогава адът и раят се сливали в един хаос без каквито и да било времеви граници, а различни зли сили почвали да бродят.

„Хората не бивало да замръкват нощем по улиците, трябвало да залостят здраво вратите и да оставят свещи задължително да горят“, пояснява д-р Мишкова.

Ако пък се случело лошо същество да споходи нечий дом, за да остави хората на мира, стопаните предварително закачали на вратите слънчогледови пити. Тогава то започвало да брои семките в слънчогледовата пита, улисвало се в това занимание, съмвало се и докато се усети изчезвало.

Мръсните дни свършват с Богоявление и порядъкът на живота на хората се връща с кръщението на водата, коментира д-р Мишкова.

„Заедно с преобразяването на природата през целия годишен кръг, човек изпълнява различни обреди и обичаи, които по някакъв начин трябва да го подпомогнат“, допълни тя.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57