Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога трябва да започва изграждането на предприемаческа култура

Виктория Стоянова (вляво) в студиото на Радио София

Правят ли достатъчно училищните и университетските учебни програми за откликване на необходимостта и създаване на съвременна предприемаческа култура? Това е бил мотивът, с който от Съвета „Предприемачество и стартъп“ (СПС) са организирали кръгла маса, на която са се срещнали университетските програми и преподаватели с хората от реалния бизнес.

Във форума на тема "Създават ли университетите възможности за развитие на женско предприемачество в България?" са участвали бизнесдами и представители на УНСС, ВУЗФ, СУ "Св. Кл. Охридски", както и на други водещи образователни институции, синдикати и представители на бизнеса.

„Като модератор се забавлявах, когато предприемачи казваха, че не се прави достатъчно, а от страна на висшите училища уверяваха, че полагат много усилия и едва ли не произвеждат предприемачи“, отбеляза пред Радио София Виктория Стоянова, един от основателите на СПС.

По думите ѝ истината е по средата. В средното образование вече има въведен предмет по предприемачество, но май това трябва да се изучава още от детската градина.

Човек трябва да знае как да осъществява идеите си, а не да чака. Предприемачеството не е само да правиш бизнес, това е умението да вземеш нещата в свои ръце, да създаваш успешни продукти, услуги, успешен живот, да водиш, да вдъхновяваш“, подчерта Стоянова.

По думите ѝ полът в бизнеса няма толкова значение, но мъжете са по-фокусирани и целеустремени, а жените повече предпочитат да създават в области, където проявяват емпатия, искат да виждат доволни хора.

По данни на Националния статистически институт делът на жените предприемачи в България се увеличава. В това страната ни е сред водещите в Европа.
60 на сто от жените у нас, обаче, започват свой бизнес със собствени средства, избягвайки кредит.

Виктория Стоянова припомни, че от този петък, 28 януари, започва менторската програма на СПС. Постъпили са около 100 кандидатури, от които са одобрени 40 дами с идеи.

Чуйте повече в разговора на Елена Пъневска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32