В следствие на политическата криза през 2020 и 2021 г. и развръзката на последните избори, основните институции са захранени с някакъв допълнителен политически заряд и легитимност от гледна точка на доверието.
Това отбеляза пред Радио София политологът Анастас Стефанов от изследователския център „Тренд“ след социологическо проучване по поръчка на в. „24 часа“.
„Данните показват, че е налице сериозно социално напрежение, сътресение, което можем да наречем политическа зима. Настоящото правителство трябва да се заеме с най-големите проблеми – ценовия шок, инфлацията и т.н. Това означава, че управлението не разполага с дългосрочен меден месец“, коментира Стефанов.
По думите му политическото предизвикателство отмина – състави се коалиционно правителство. Сега махалото отива към социално-икономическото предизвикателство, а то получава утежняващи обстоятелства от Covid кризата и последствията от пандемията.
На въпрос за кого биха гласували, ако трябваше сега да гласуват, „Продължаваме промяната“ е първа политическа сила с 26.4% пред ГЕРБ - с 22.3%.
Това не бива да учудва, като цяло няма голям дисбаланс сред електоралната нагласа спрямо последните избори, допълни политологът.
Той изрази надеждата да няма избори през тази година - по отношение на обществения интерес:
„Зависи от управляващите – дали ще могат да начертаят път за обществото, да дадат хоризонт, за излъчат лидерство.
С Анастас Стефанов разговаря Лъчезар Христов.
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..
По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..
Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..
Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..
Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.