Не особено религиозни, но готови да се трудят - така описват преселниците от България в онези времена авторите на тази книга със спомени.
Тя е дело на братята Рами и Ави Бенвенисти. Единият - психолог, а другият директор на едно от най-престижните училища в Гиватайм.
Още истории от спомените събрани в книгата разказа пред кореспондента на БНР Искра Декало Ави Бенвенисти:
"За почивните дни българите се снабдяваха с книги на български от библиотека на главната улица. Това ги отличаваше от останалите еврейски домове в Яфо, където в съботния ден - Шабат хората четяха Библията. Лично за мен, книгите бяха насъщно нещо. За разлика от другите момчета, които като ги пращаха за хляб, докато се върнеха вкъщи бяха обелили и изяли половината от кората, аз се връщах вкъщи от библиотека с цицини на челото си. Пътешком започвах да чета заетите книги и се удрях в дървета и стълбове по пътя. Често успявах докато стигна до дома да прочета книгите и на следващия ден процедурата се повтаряше... По-късно, четях и на иврит. Това бе поглед към светове далеч от Яфо - "малката София"".
"В първите години след преселването, всички надписи в магазините са на български, имало е и политическо кабаре на български. Пред зъболекарите, българите предпочитаха зъботехника. Ценяха се само златни зъби. В Яфо думата общност съществува, но не и уединение. Всеки гост на съседи се отбиваше и у нас. Така давахме своя дял в обществения живот.
И досега има израелци с чужди корени, които пазят българските традиции. На дипломирането на всяко българче идваше цял Яфо."
Какво обаче става с идването на телевизията? Още интересни и автентични спомени за общността на българите от Яфо можете да чуете и във втория звуковия файл:
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..