В края на февруари т.г. беше публикуван доклад „Европейски градове и региони на бъдещето 2022/23 г.” от световното издание на „fDi intelligence“ на „Financial Times“. В документа освен големите западни градове попадат и такива от Източна Европа, включително София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе.
Докладът класира градовете в класация от 10 места, като някои от българските попадат на челните места.
София заема второ място в класацията fDI strategy, трето място в категория „Човешки капитал и начин на живот” и е на седмо място по благоприятни условия за бизнеса.
Една от най-значимите класации, в които попада столицата ни, е cost effectiveness. София е определена като един от основните градове от европейските региони, а останалите български селища са определени като малки градове и региони.
По темата коментира гостът на Радио София Любомир Дацов - икономист, бивш заместник-министър на финансите и бивш общински съветник към Столичната община.
Според Дацов чуждите инвестиции са сравнително малко в Европа, в това число и България. Това обяснява защо Европа като континент в много отношения (особено в технологично) не е водеща. Според него има много неща, които трябва да бъдат променени, за да стигне средното световно ниво.
В Европа през последните години се концентрира и модернизира автомобилната индустрия, има износ на фирми и у нас това се почувства. В останалите сфери инвестициите, които се правят, са на базата на реинвестиране на печалбата на вече влезли фирми.
България сравнително малко привлича нови инвестиции, защото има много проблеми пред чуждестранните инвеститори, посочи Любомир Дацов. Но като цяло страната разполага с поле за възможности и целенасочена политика, която развива условията у нас.
„България „блести” в областта cost effectiveness, колко е ефективен стандартът и начинът на живот.
Продължавам да смятам, че най-доброто, което трябва да правим, е да привличаме всякакъв вид инвестиции и всеки един инвеститор, независимо малък или голям, във високо иновативен или трудово интензивен сектор. Трябва да е добре дошъл и да има възможност да работи и прави печалба в България” - коментира финансистът.
Докладът „Европейски градове и региони на бъдещето 2022/23 г.” от световното издание на „fDi intelligence“ на „Financial Times“ и тази година включи български градове в категориите си за центрове, потенциално подходящи за инвестиционни решения. Занимава се с изследване като цяло на инвестициите - не само в Европа, а в света. Поставя акцент върху зелените инвестиции, които стават все повече. В доклада се споменава, че освен във Великобритания, Германия и Испания, започва да има такива инвестиции в Полша, Гърция и Румъния.
Но когато говорим за инвестиции в България е важно да споменем IT сектора. Според Георги Пенев, директор на Българската финтех асоциация, там са голямата част от инвестициите:
„Това, което виждаме от доклада е, че България е една от най-добрите държави, конкретно София град, където можеш да развиваш инвестиции, това е най-ефикасно да го направиш от нашата територия. Под ефикасно се разбира, колко струва да отвориш компания, да оперираш от територията на България, да изнесеш продукцията си навън. Това е свързано, разбира се, с минималната заплата в страната, която е една от най-ниските в Европейския съюз и въобще в Европа.”
Според Пенев, в условията на войната можем да очакваме Минск и Киев, които също са в класациите със София, да слязат надолу в тази таблица или не се знае дали въобще ще останат в нея.
„Може би се отваря един вакуум и възможност за България, колкото и неприятно да звучи и трябва да се възползваме.”
Специалистът каза още, че има 45 чуждестранни финтех компании в страната ни и би било трудно да си създадем тук сами, но е хубаво че българи работят в тях, а след това напускат и правят собствени компании или пък се вливат в български такива. Но е положително, защото като цяло развиват българската икономика.
„Много е трудно времето за инвестиции. Виждам все по-малко хора да инвестират, още по-малко - да инвестират в компании, а това търсим тук, в България. С оглед на това, че чуждестранни инвестиции от региона на Украйна се изтеглят и търсят ново място, можем да се надяваме, че се отварят нови възможности за България.“
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..