Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможни са три сценария за намаление на вредните емисии от производството на енергетика до 2050 г.

Лилия Чобанова
Снимка: Катя Василева

„Декарбонизацията на електроенергийната система на България 2022 –2050 г.“ е темата на доклада, който представи Американската търговска камара у нас. Докладът е в две части. В първия са включени три сценария за постигане на пълна декарбонизация на българската електроенергетика до 2050 г.. Във втората част се предлага пакет от препоръки за бъдещата инвестиционна среда и политики за плавен и уреден енергиен преход, който да осигури сигурността на доставките ведно с целите за декарбонизация на ЕС.

Американската търговска камара обединява над 300 международни компании, които включват, както потребители, така и производители на електроенергия, каза в студиото на Радио София Лилия Чобанова - търговски директор на „КонурГлобал Марица Изток 3“ и член на Комитета за енергетика и минерални ресурси на Американската търговска камара в България.

„Декарбонизацията означава намаление на вредните емисии от производството на енергетиката и от другите процеси в икономиката. Европейският съюз прие задължителна цел за намаление на емисиите парникови газове с поне 55% до 2030 г., спрямо 1990 г.“, добави Лилия Чобанова.

По думите й, от трите възможни сценария, първият е по-скоро референтен и се ползва за база за сравнение. Основава се на последните стратегически документи, които са публично достъпни и касаят енергийната политика на България. Този сценарий обаче не постига необходимото намаление на емисиите до 2030 г., каза Чобанова.

„Другите два основни сценария са амбициозен и алтернативен. И двата постигат пълна декарбонизация на електроенергийния сектор до 2050 г. в България, но с постигането на различна междинна цел към 2030 г.“, добави експертът. 

Алтернативният сценарий е най-щадящият и най-плавният път за постигане на целите за декарбонизация. В него цената на електроенергията се движи много плавно за целия период и достига цена под 80 евро за мегават час към края на 2050 г., Лилия Чобанова.

Тя добави, че кризата в Украйна отново е върнала на преден план темата за енергийната независимост.

„Тя трябва да върви „ръка за ръка“ с климатичната устойчивост и с ценовата поносимост. България е облагодетелствана от наличието на местен ресурс. Лигнитните въглища – те не се влияят от геополитическите катаклизми или от цените на световните пазари. Поради тази причина съществуващите въглищни централи в България са много силно натоварени последните месеци, по този начин осигуряват местното потребление и допринасят за износа към дефицитните съседни държави и то на предвидима цена“, каза Лилия Чобанова.

Декрабонизацията, освен екологичните ползи, води и до енергийна независимост, тъй като до голяма степен се основава на ВЕИ ресурси, които ползват местен ресурс. Необходимо е паралелно изграждане на базови и гъвкави мощности – лигнитни, газови и ядрени централи, добави Лилия Чобанова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Художника Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова

Три дискусии за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето

Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...

публикувано на 21.02.25 в 15:13
Момчил Алексиев с книгата

Как чрез разказване на истории създаваме реалности?

Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..

публикувано на 21.02.25 в 14:13

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15
 Доц. д-р Стоян Сопотенски - началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ

Водещи хирурзи от "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари при спешни хирургични състояния

Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..

публикувано на 21.02.25 в 10:48
Тактилни ленти трябва да има не само в метрото

Тактилни ленти и сигнализиращи светофари ще улеснят хората с бял бастун

Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Яница Радева е "Разказвач на месеца" в Столичната библиотека

На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Яница Радева пише проза,..

публикувано на 21.02.25 в 09:23