Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каменен лотос помага в борбата срещу херпес и коронавирус

Снимка: Радио София

Млад учен от БАН търси потенциален лек за човешки коронавируси. Проектът на ас. Нина Стоянова-Нанкова е фокусиран върху лечебните свойства на растението каменен лотос (Graptopetalum paraguayense E. Walther) върху човешки коронавируси.

Интересът на ас. Стоянова-Нанкова и екипа към това широко използвано като храна растение в Тайван е предизвикан от ниските нива на Covid-заболеваемост и леталитет, регистрирани там от началото на пандемията. В основата на проекта е подозрението, че именно това растение, което тайванците всекидневно консумират, е една от причините за по-високите нива на имунитет на местното население. Това прави проекта на ас. Стоянова-Нанкова и останалите талантливи учени в БАН изключително актуален и с голямо глобално значение.

С произход от Южна Америка, каменният лотос е сукулентно растение, популярно като билка в китайската медицина и Тайван. Растението е добило слава, като лечебно средство срещу конюнктивит и херпес. Повече за антивирусните и антибактериалните му свойства пред Радио София говори ас. Нина Стоянова-Нанкова от БАН.


"С настъпването на пандемията логично беше да продължим и към коронавируса, тъй като то има и активност към грипни вируси, които също са РНК вируси, както и коронавируса и затова тази стъпка беше донякъде логична", каза ас. Стоянова-Нанкова.

Тя добави, че въз основа на изследванията учените гарантират само за състава и свойствата на конкретния вид, тъй като сукулентите много си приличат и не бива хората да се подвеждат по това.

"2017 г. започнахме един пионерен за България проект, касаещ антивирусните свойства на растението каменен лотос срещу херпесни вируси и грипни вируси. Резултатите ни, защото този проект на скоро приключи са доста добри, защото някои от фракциите от екстракт на растението имат много добра инхибираща активност към херпесни вируси тип 1 и 2 и още по-хубавото е, че имат потискащо действие към резистентните щамове, тези, които не се влияят от конвенционалните антивирусни средства", поясни Стоянова-Нанкова.

Тя допълни, че една от фракциите на растението има около 6 пъти по-добра активност спрямо антивирусните средства използвани за херпесни вируси, както и, че предстоят изследвания, целящи да се изясни кое съединение има потискащо действие за размножаването на коронавирусите.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс" – България набира доброволци заради климатичната криза

"Грийнпийс" – България и Националната асоциация на доброволците в Република България организират отворена среща на тема "Какво е да си доброволец по време на климатична криза?" Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията. Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 16:40
Константин Илиевски

Симфоничният оркестър на БНР с празничен концерт за Деня на независимостта

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 16:13

"Синдео" стартира цялостна програма за нови учители

Текущо във формалната образователна система в България има близо 56 000 учители, директори и заместник-директори с преподавателска заетост. От тях 65% са над 45-годишна възраст и 15% са над 60-годишна възраст. Приложна академия за образование "Синдео" стартира цялостна програма за нови учители, която има за цел да даде необходимите практически..

публикувано на 09.09.24 в 16:03
Надежда Бачева

Всеки столичен район ще разпредели 200 000 за граждански проекти. Давайте идеи!

До края на септември (внимание: до 00:00 ч. на 30.09.2024 г.) в Столичната община се приемат идеи, облечени в проекти за финансиране, които могат да подобрят живота в съответния квартал, район или в големия град. Предложенията могат да се правят от граждани, навършили 16 г. с настоящ адрес на територията на Столичната община,..

публикувано на 09.09.24 в 11:57

Общински съветници изслушват граждани за разширението на "Опълченска"

Постоянната комисия по устройство на територията, архитектура и жилищна политика съм Столичния общински съвет съвместно с Комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори и Комисията по инженерна инфраструктура и енергийно планиране днес предиобяд ще изслушат граждани на район „Възраждане“ по искане за преразглеждане и обсъждане на..

публикувано на 09.09.24 в 10:10

Морето от книги дойде пред НДК и по бул. „Витоша“

След Пловдив, Ботевград, Габрово и Варна, от 9 до 15 септември София отново е домакин на най-голямото пътуващо книжно изложение на открито, което тази година събира над 140 издателства от цяла България, предлагащи своите най-нови, интересни и търсени заглавия. 59-те бели шатри на 12-ата Алея на книгата са разположени на пешеходния..

публикувано на 09.09.24 в 07:57