Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ивайло Дичев: Не сме солидарни. Когато се чувстваме заплашени, се разбягваме

Ивайло Дичев
Снимка: БГНЕС

Българското общество в момента е отново разделено, този път заради политиката на Путин срещу Украйна. Имаше протести в един и същи ден в подкрепа на НАТО, както и против намесата на американска политика в България.

Само преди няколко дни около 10 000 души се събраха и на мирно шествие в подкрепа на Украйна. За това откъде произлиза разделението помежду ни и културните войни, които водим пред Радио София говори културният антрополог проф. Ивайло Дичев.

По думите му, в трудни моменти, когато една страна е пред война, обикновено се вдигат рязко рейтингите на управниците. "Както в Русия диктаторският режим на Путин, така и във Франция демократичният режим на Макрон", заяви той и допълни, че у нас се наблюдава обратното.

Проф. Дичев каза, че изобщо има проблем с партиите особено в България, както и, че у нас няма дългата демократична традиция, при която партиите имат своята социална база. Вместо това партийни лидери се хващат за конюнктурна тема. Понеже няма дълбоки социални делители в обществото, те се заменят с културни войни.

На въпроса за това има ли връзка народопсихологията с днешната ситуация проф. Дичев поясни:

"Аз мисля, че по-скоро Путин олицетворява друго. Олицетворява нуждата, вярата на някакви хора в силната ръка" и добави, че тази "силна ръка" се появява в историята на различни места и не е нещо непременно източно, но е нещо, което противоречи на демокрацията.

Според думите на проф. Дичев Китай възнамерява да превърне Русия в суровинен придатък, а също така влизаме в режим на една нова студена война.

"Трябва да търсим нови енергийни източници, трябва най-вече да затегнем тук нашето национално единство, защото този разпад е наистина много страшен. Един позитивен момент в цялата работа е невероятно и неочаквано единство на Европа в тази ситуация", каза проф. Дичев и допълни, че така Европа ще има един политически център и ще стане играч на световната сцена.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево в сряда, с температура в София около 21°

Днес ще е предимно слънчево. Вятърът постепенно ще се ориентира от изток-югоизток и ще е слаб до умерен, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 19° и 24°, за София – около 21°. В планините ще преобладава слънчево време. Сутринта по високите части на Стара планина временно ще е мъгливо. Ще духа умерен вятър от запад-югозапад. Максималната..

публикувано на 02.10.24 в 07:35

Конкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери от българските класни стаи

Kонкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери и иновации от българските класни стаи. Инициативата се провежда за четвърта поредна година от фондация "Заедно в час" и образователния сайт prepodavame.bg. Целта е да се съберат и популяризират добрите педагогически практики, свързани с развитието на социално-емоционалните умения..

публикувано на 01.10.24 в 18:09

ОКИ "Красно село" организира поредица лекции с учени

Освен силната програма, с която започват музикантите от "Софийски солисти", големи са амбициите и на другите творчески състави, чийто дом е ОКИ „Красно село“, съобщи пред БНР-Радио София Ивелина Кючукова, директор на културния институт. Тя отбеляза, че премиерата тази година на театър "Сириус"  е постановката „Шестте пингвинчета“...

публикувано на 01.10.24 в 17:05

Ученици и специалисти дискутират заедно в кампанията "Пейка на здравето"

На 24 октомври, в София ще се проведе първото събитие от проекта „Пейка на здравето“. Целта е да бъдат създадени здравни дискусии между ученици и специалисти. Идеята се ражда от факта, че нито семейството, нито в училището се отделя достатъчно време, за да образоват децата в здравен аспект. Пред Радио София Росина Тодорова - председател..

публикувано на 01.10.24 в 16:48
Маестро Константин Добройков

"Софийски солисти" открива своя нов сезон с интересна програма

В Международния ден на музиката 1 октомври, сред плеяда музиканти в предаването “Радиокафе“ бе гост и диригентът на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" Константин Добройков.  С него разговаряхме за предстоящия нов сезон, който музикантите ще открият на ново място и в нова зала.       "Даваме старт на сезона в РЦСИ "Топлоцентрала" , което е..

публикувано на 01.10.24 в 15:56

Инвестиция в злато - на какво се дължи нарастващият интерес?

В средата на годината в. "Уолстрийт джърнъл" съобщи за увеличаване на покупките на инвестиционно злато. С 36% е нараснало световното търсене на физическо злато през последните години, като от октомври 2022 г. цената на златото се е увеличила с над 45%, достигайки над 2350 долара за тройунция. Големият фактор за нарастването през последния..

публикувано на 01.10.24 в 15:06

Костинброд празнува през цялата (юбилейна) година

Знаете ли, че в Сливница има междуучилищна телевизия?! При това в нея са събрани не просто ентусиасти, а истински млади професионалисти. С тях тепърва ще ви срещнем в нашето „Радиокафе“ тази седмица, но преди това те направиха първия си репортаж за нас  - нещо, което хич не им се видя трудно. Първо, защото са го правили често, при това със звук и..

публикувано на 01.10.24 в 14:52