Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискусия за измеренията на войната и човешкото

Автор:
Защо Давид Джамбазов лежа с вързани ръце пред руския културно-информационен център в София?




Кой надделява в информационната война между Украйна и Русия? Какви са измеренията на хибридните атаки и пропагандата в България? Кое е по-силно - журналистиката или дезинформацията? Какви са резултатите от приемането на бежанци от войната - в България? 

Давид Джамбазов: “Аз трябваше да направя нещо. Затова реших да оставя тялото си да говори вместо мен”.

В разговор по тези теми в “Късното шоу” на 4 април 2022 участваха журналистите Асен Григоров, Владимир Йончев и Найо Тицин, заедно с режисьора Давид Джамбазов.

Той решава да направи своята гражданска, лежаща акция, след като вижда шокиращите кадри на убити мирни граждани по улиците на градове като Буча и Мариупол в Украйна.

“Няма думи, които да опишат ужаса и трагедията създадени от човешка ръка и от режима на Владимир Путин. Но това, което мен най-много ме потресе беше готовността да много хора да си затворят очите, да кажат, че това не е така и да използват най-плоската възможна пропаганда, за да може да не достигне до тяхното съзнание информацията, че тези неща се извършват от името на държава и вожд, на които те вярват” - казва Давид.

Асен Григоров обръща внимание на детайлите между лъжата и истината по време на война. Владимир Йончев разказва емоционалната история на приютените от него бежанци от войната. Найо Тицин анонсира новото издание на фестивала Master of Art, с акцент филми от Украйна.

Предаването продължава дискусията по идеята площада до руското посолство в София да носи името “Героите на Украйна”.

В третата част на предаването, по въпроса с отношенията ни с Македония - можете да чуете позицията на историка Димитър Стоянович.

Късното шоу по Радио София е в понеделник вечер, между 20 и 23, на 94.5, през binar.bg и на запис - в Soundcloud и Spotify.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36

За поезията като терапия

Книгата със съвременна поезия “Билет за никъде другаде” на Нели Станева е избрана в дългия списък за наградите “Перото”. “Това е важна награда. Има си традиция. Като цяло обаче аз съм имунизирана срещу тези надпревари, макар че участвам с удоволствие в тях. Те са като тренировка за егото и това, което е след егото на автора”, коментира Нели Станева..

публикувано на 27.09.24 в 17:50