По думите му, към момента няма държавен орган, който да може да следи, инспектира и блокира, и това е за добро, тъй като държавата не трябва да определя кое съдържание е истина и кое не е.
„Социалните мрежи са прекалено големи и представляват системен риск, ако бъдат използвани координирано и неправомерно“, заяви той и допълни, че регулирането им е сложна тема, защото включва технически, правни и философски аспекти.
Божидар Божанов каза още, че подходът е в рамките на европейското законодателство да се предложат допълнителни текстове, с които да се даде повече прозрачност за това как социалните мрежи препоръчват съдържание.
„Това, което правят социалните мрежи е да усилват съдържание, което е споделено и харесвано и коментирано от неавтентични профили, тоест не истински хора, като по този начин им придават повече тежест“, каза министър Божанов и допълни, че идеята е потребителите да знаят, че нещо е било усилено, както и социалните мрежи да имат задължение да проверяват тези координирани неавтентични действия.
Относно т. нар. „тролски фабрики“ той каза, че към момента този тип действия с някои изключения не представляват престъпление. Относно липсата на прозрачност на подизпълнителите на големите социални мрежи, министър Божанов сподели:
„Това е нож с две остриета. Хубаво е да има прозрачност, но ако модерацията се извършва на територията на България и всички знаят кои са модераторите, то върху тях би се оказал натиск“.
По думите му, когато става въпрос за наистина опасни за живота неща публикувани в интернет групите, социалните мрежи трябва да налагат контрол и те донякъде го правят. “Ние сме започнали в момента с администрацията конкретно, тъй като тя все-пак е най-лесно достъпна от гледна точка на правителството курсове за медийна грамотност“, каза министър Божанов.
Той допълни, че ще бъде изградено държавно звено, което да извършва мониторинг за опасни публикации.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..