На 4 април 2022 г. в Солун се проведе първата годишна среща на "Authenticities" – европейска мрежа от градове, управлявана от Службата за интелектуална собственост на Европейския съюз (EUIPO), ангажирана да повиши информираността за вредите от фалшифицирането и фалшивите продукти.
Повече за събитието пред Радио София разказа Елена Пъневска.
София и Пловдив се присъединиха към Европейския потребителски център в България през 2021 г., за да стартират присъствени кампании и кампании в социалните мрежи, насочени към правоприлагащи и образователни органи, както и широката общественост. На събитието присъстваха представители на Патентното ведомство на Република България, които бяха наградени заедно с останалите държави, които се включиха активно в разпространението на идеята, за която стои EUIPO.
Проф. д-р Владя Борисова, председател на Патентното ведомство на Република България, разказа с повече подробности около дейността в мрежата от страна на България:
"След 2020 г. разпространението на фалшиви стоки се увеличи. Говорим за лекарства, защитни облекла и маски. Престъпността в този сектор е като всеки един бизнес. И той като останалите търси своите възможности за развитие. Такава възможност се появи по време на пандемията.“, това заяви Хулио Лапорта, говорител на EUIPO.
„Съвместно наше проучване с Europal показа, че има общо между фалшификацията, организираната престъпност в интелектуалната собственост, трафика на хора и тероризма. Чрез продажбата на фалшиви стоки престъпниците финансират своята престъпна дейност.“, допълни Хулио Лапорта.
От съществено значение е създателите, изобретателите и хората на изкуството да бъдат възнаградени за работата си, за да могат да продължат да работят и да правят нововъведения. Също толкова важен е и въпросът за липсата на гаранции за качество и безопасност по време на производството на фалшификати (както и за самия краен продукт). Освен това фалшифицирането не е престъпление без жертви. То подкрепя други престъпни дейности, включително пране на пари, измами, киберпрестъпност, трафик на наркотици и хора. Всяка година фалшифицираните и пиратските стоки водят до загуба на приходи в размер на милиарди евро в ключови сектори на икономиката на ЕС, както и стотици хиляди загубени работни места.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..