По думите й, от последния доклад на Международния панел за промени в климата научаваме, че целта е да се спре температурата до 2050 г. да не се покачва с повече от градус и половина. За написването на този доклад най-големите учени климатолози са анализирали повече от 18 хиляди статии.
„За да удържим градусите до градус и половина трябва да започнем да намаляваме емисиите веднага“, каза Малеева и допълни, че трябва по-бързо да станем независими от изкопаемите горива, защото войните се водят за тях.
„Темата с климатичната криза е толкова всеобхватна и тя толкова много засяга всяка сфера на нашето живеене такова, каквото го живеем сега. За мен най-трудното и фрустриращото е да се ориентираш във всичката тази информация е какво ти можеш да направиш. И тук идва отново този дебат за малките и големите стъпки кой трябва да действа, кой е по-виновен. И за това тук в този триъгълник – „хора, бизнес, политици“ всички сме в тази игра и няма какво да се обвиняваме кой е виновен, а всички трябва да действаме“, сподели Малеева.
Тя каза още, че ролята на големите замърсители е огромна и те са тези, които ако решат да правят промени, те ще са много мащабни.
Създадена от учен от IPCC, „Климатична фреска“ е игра, която по достъпен и забавен начин обяснява сложните взаимовръзки между човешките дейности, промените в климата и техните последствия върху живота на хората и планетата. Само за 2 години 350,000 души са участвали в работилница „Климатична фреска“, отбелязвайки експоненциален растеж в целия свят. Играта се играе всеки четвъртък и е отворена за всички желаещи.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..