Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдат ли забранени вносът и развъждането на американски норки?

Снимка: ЕPA/БГНЕС

Относно проекта на забрана за внос и развъждане на американски норки за ценни кожи пред Радио София говори Стефан Димитров от НПО “Невидими животни“. По думите му, скандални кадри от лошите условия във фермите показват, че животните са затворени в малки клетки и се нападат едно-друго, нараняват се, и се стига до канибализъм.

От най-голямата ферма за норки до Стара Загора правят някои критични забележки, една от които е, че тя е регулярно проверявана както от български, така и от европейски контролни органи, а липсата на каквито и да е нарушения говорят за това, че фермата е изградена и функционира изцяло в съответствие с българските и европейските изисквания за животновъден обект.

“За този сертификат “welfare”, който споменават, че фермата притежава искам да спомена, че този сертификат всъщност не е нищо повече от корпоративен камуфлаж, който е разработен от и за индустрията, и чиято единствена цел е да запази фермите за норки такива, каквито са без никакви съществени промени”, каза Димитров.

Той допълни, че причините да се убиват животни за направата на модни аксесоари от кожите им са неоснователни и, че част от норките биват убивани в газови камери зимата, а някои от тях се оставят за разплод. Освен това каза, че при посещение от представители на НПО “Невидими животни” те не са били допуснати във фермата.

“Жалби са подавани, но тепърва предстои да се проведе проверка, в която реално да бъдем допуснати, да видим сами за себе си и да можем да посочим на проверяващите къде са нарушенията, и да видим как точно се провеждат тези проверки”, сподели Димитров.

По думите му, американската норка се развъжда от около 200 години, което е малък период за направата на селекция, която да не се размножава естествено в природата и даде за пример Испания, където се води борба с огромна дива популация от американски норки и държавата плаща за да се справи с проблема.


“В мотивите на заповедта, която МОСВ издаде се цитира едно научно проучване, което е направено, където с фотокапани около Стара Загора, около фермата за норки са били направени 1600 записа на дивите животни, които са в местността и при тях се вижда, че норката е на трето място като най-често срещан хищник около Стара Загора”.

По темата се включи и Радостина Захариева, експерт в отдел “Биологично разнообразие“ в МОСВ. По думите й, аргументът, че клетъчно отглежданите норки не се размножават в природата е несъстоятелен, тъй като има регистрирани норки в 24 държави на ЕС, а в 19 от тях има установени устойчиви популации.

“Американската норка има средна продължителност на живота около 10 години в природата и сами разбирате, че това е един доста дълъг период от време, тоест, тук има още допълнителен риск. Фактът, че има забрана в толкова много страни в Европа показва, че този вид така или иначе е заплашващ за биологичното разнообразие“, каза Захариева.

Тя сподели, че ако този бизнес бъде закрит към настоящия момент не се предвиждат компенсации от държавата, а заповедта предвижда забрана за размножаване и внос, и не предвижда определен период за забрана за отглеждане.

Стефан Димитров призова гражданите да изпратят становище до МОСВ за да подкрепят заповедта за забрана и да бъдат затворени фермите за норки. Това може да стане на сайта https://zanorkite.bg/

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Визуализация: „А и А Архитекти“

Момчил Даскалов: Искаме районът пред Централната жп гара да стане хъб за събития

Планът за обновление и безопасност на подлеза "Ротондата" пред Централната жп гара продължава и през 2025 година. Първият етап започна през миналата пролет и е приключен преди Нова година. Преустановени са течовете, подлезът се освежи с пребоядисване, сменено е цялото осветление. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Сердика"..

публикувано на 07.01.25 в 09:24

Празнуваме Ивановден

На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..

публикувано на 07.01.25 в 07:20

Слънце и облаци, в София температурите през деня ще стигнат 7°

Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..

публикувано на 07.01.25 в 07:15
Благородна Здравкова

Нов зам.-кмет по културата, образованието и спорта има София

Благородна Здравкова заема позицията заместник-кмет на София по направление ''Култура, образование, спорт и младежки дейности'' от 7 януари, съобщиха от Столичната община. До момента тази длъжност се изпълняваше от Яна Генова. Здравкова има дългогодишен административен и управленски опит в сферата на културата. От 1995 г. работи изцяло в..

публикувано на 06.01.25 в 19:29

"Форум", 06.01.25: 2024 година и 2025 година - равносметка и очаквания

В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът  Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..

публикувано на 06.01.25 в 18:15

Доброволци ще възстановяват изоставен парк в район "Слатина"

Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..

публикувано на 06.01.25 в 17:27

Въпреки Шенген, отново има проблеми за българските превозвачи

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари.  След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..

публикувано на 06.01.25 в 16:24