Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валерий Тодоров:

Войната показа, че Европа има различни лица, а ЕС се нуждае от реформи

Валерий Тодоров
Снимка: Личен архив

Войната в Украйна показа, че Европа има различни лица. ЕС има нужда от реформи. На Стария континент име дефицит на политически лидери.

Това констатира в коментара си пред Радио София Валерий Тодоров, бивш генерален директор на БНР и дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Москва.

По думите му, днешният ден е с много знаци, с много въпроси, за съжаление. От една страна, символизира освобождението на Европа, от друга – победата на Съветския съюз в една продължителна война. И днес можем да открием симптоми, които подсказват, че историята носи в себе си рискови фактори.

"Никой досега не можа да предвиди как ще се развие започнатата в Украйна война. Когато казвам, че тя ще е продължителна, мнозина се шокират", изтъкна Тодоров. И допълни: Самата война е особена – става дума за превземане на тактически и стратегически обекти, на инфраструктура.

Една част от територията на Украйна вече е завзета. отвоюването изисква продължителен процес, включително и преговори.

Освен Русия, се изтощава и Украйна – страна с развита инфраструктура и силно селско стопанство. Залогът вече става прекалено голям. Оттам произтичат и споровете у нас.

Въпреки сантиментите на русофилите, не може да бъде оправдано всяко действие само защото идва от Русия. Нищо не може да оправдае жертвите.

Според Валерий Тодоров, не може да се каже, че България не постъпва правилно. В ЕС и в НАТО винаги се е зачитала волята на отделните членове. Като се вземат предвид нашите зависимости и нагласи, уместно е да заемем по-умерена позиция. Моралната страна винаги е на нападнатия, на отбраняващия се. Не забравяме членството си в НАТО, но излишна враждебност към Русия би била прекомерна тежест за външната ни политика.

В момента Европа страда от липса на лидери, които да са далновидни, да налагат политики, да мотивират. След ускореното разширяване, ЕС вече не е със същата икономическата сходност и монолитност на близки държави. След отслабването на Германия, няма държава локомотив. Натрупванията доведоха да невъзможността на Европа да реагира достатъчно бързо и ефективно на предизвикателствата. Големият спор е доколко една членка може да определя собствената си политика. Трябва да се внимава с приемането на нови страни в ЕС.

Навлизаме в нов преход по отношение на световната и на европейската сигурност. Не бива да нажежаваме допълнително кризата с  военни действия. Трябва да се смени посоката към преговори и натиск.

Европа също вече е изтощена. Ембаргото се отразява и върху страните, които го налагат. Дефицитът на горива и селскостопанска продукция водят до поскъпване, каза още Валерий Тодоров.

С него разговаря Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45