Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валерий Тодоров:

Войната показа, че Европа има различни лица, а ЕС се нуждае от реформи

Валерий Тодоров
Снимка: Личен архив

Войната в Украйна показа, че Европа има различни лица. ЕС има нужда от реформи. На Стария континент име дефицит на политически лидери.

Това констатира в коментара си пред Радио София Валерий Тодоров, бивш генерален директор на БНР и дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Москва.

По думите му, днешният ден е с много знаци, с много въпроси, за съжаление. От една страна, символизира освобождението на Европа, от друга – победата на Съветския съюз в една продължителна война. И днес можем да открием симптоми, които подсказват, че историята носи в себе си рискови фактори.

"Никой досега не можа да предвиди как ще се развие започнатата в Украйна война. Когато казвам, че тя ще е продължителна, мнозина се шокират", изтъкна Тодоров. И допълни: Самата война е особена – става дума за превземане на тактически и стратегически обекти, на инфраструктура.

Една част от територията на Украйна вече е завзета. отвоюването изисква продължителен процес, включително и преговори.

Освен Русия, се изтощава и Украйна – страна с развита инфраструктура и силно селско стопанство. Залогът вече става прекалено голям. Оттам произтичат и споровете у нас.

Въпреки сантиментите на русофилите, не може да бъде оправдано всяко действие само защото идва от Русия. Нищо не може да оправдае жертвите.

Според Валерий Тодоров, не може да се каже, че България не постъпва правилно. В ЕС и в НАТО винаги се е зачитала волята на отделните членове. Като се вземат предвид нашите зависимости и нагласи, уместно е да заемем по-умерена позиция. Моралната страна винаги е на нападнатия, на отбраняващия се. Не забравяме членството си в НАТО, но излишна враждебност към Русия би била прекомерна тежест за външната ни политика.

В момента Европа страда от липса на лидери, които да са далновидни, да налагат политики, да мотивират. След ускореното разширяване, ЕС вече не е със същата икономическата сходност и монолитност на близки държави. След отслабването на Германия, няма държава локомотив. Натрупванията доведоха да невъзможността на Европа да реагира достатъчно бързо и ефективно на предизвикателствата. Големият спор е доколко една членка може да определя собствената си политика. Трябва да се внимава с приемането на нови страни в ЕС.

Навлизаме в нов преход по отношение на световната и на европейската сигурност. Не бива да нажежаваме допълнително кризата с  военни действия. Трябва да се смени посоката към преговори и натиск.

Европа също вече е изтощена. Ембаргото се отразява и върху страните, които го налагат. Дефицитът на горива и селскостопанска продукция водят до поскъпване, каза още Валерий Тодоров.

С него разговаря Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02
архив

Кметът на Елин Пелин: Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян"

Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян". Това каза кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов. Той обясни, че няма опасност за хората. И посочи, че наред с двете пожарни, много доброволци са се отзовали на призива за помощ. "Има над 150 доброволеца на терен. За жалост обаче, пожарът е на много голямо пространство и вятърът като го..

публикувано на 23.08.24 в 18:08
Михаил Вешим

Какво казва сатиричната журналистика и на какво се смее?

Наскоро беше свален сатиричен сайт, който иронизира част от политическия елит. Това е отправна точка, която повдига въпросите за важността и ролята на сатиричната журналистика, какво казва и на какво се смее, какви образи използва и как се различава от преди и сега в чувството си на хумор? По темата говори българският писател Михаил Вешим...

публикувано на 23.08.24 в 17:21
Скрийншот от видео на пожара близо до Нови хан

Пожар гори във вилна зона "Побит камък" в близост до с. Нови хан

За пожар в близост до село Нови хан, съобщиха от община Елин Пелин във Фейсбук. От Областната дирекция на МВР - София обясниха, че пожарът е във вилна зона "Побит камък". Общо три екипа на пожарната извършват действия по погасяване на пламъците, съобщиха от ОДМВР. Междувременно кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов съобщи за БНР, че вече е..

публикувано на 23.08.24 в 17:06

"Българската политическа почва" - втора книга от политолога Димитър Ганев

„Българската политическа почва - пластове на националната политическа култура“ е втората книга на политолога и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Димитър Ганев. В нея той търси корените и историческите фактори, които обуславят посоката на развитие на политическите процеси у нас от Освобождението до днес? „Всяка една..

публикувано на 23.08.24 в 16:29