По думите му, двамата ученици са първенци на редица олимпиади по физика, а Явор е участвал и на международни състезания по астрономия и има спечелени доста медали. Качествата, които един младеж трябва да има за да се представя успешно на състезания, според Каравасилев, са постоянство, дисциплина, желание за работа и не на последно място талант.
“Ще им пожелая да не губят вдъхновението си към науката, да продължават да бъдат все така усърдни и успехът непременно ще дойде”, пожела им техният учител и каза, че и при двамата се наблюдават добри преподавателски умения, които могат да доразвият в бъдеще.
Явор, който завършва Националната природо математическа гимназия сподели, че с природни науки е решил да се занимава още в ранната си възраст и в 7-ми клас е решил, че физиката е това, което го влече най-много. Костадин пък се е запалил в девети клас, посещавал е школи по физика, но едва, когато е посетил ЦЕРН и е видял на какво ниво е науката е решил да се занимава с това.
Двамата ученици са приятели покрай физиката, споделят идеи и вдъхновения, асистират си и обсъждат различни неща. След изпита, който е бил смесица между физика и математика са преминали три интервюта, с които са били решаващи за тяхното приемане в престижния университет. По думите им, в началото на август трябва да подадат документи, с които доказват, че имат съответните финанси за Оксфорд.
Явор Йорданов мечтае да извършва научна работа в областта на теоретичната астрофизика, а Костадин Чучулайн има желание да се развива в областта на нанотехнологията. И двамата споделят, че ако у нас има поле за реализация биха се върнали след това в България.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Работилници, литературното четене, дискусия от пчелари, екоактивисти и представители на корпоративния сектор за възможностите за пчеларство у нас и базар за мед има в програмата на еднодневния пчелен фестивал, който ще се проведе тази събота, 21 май, от 10:00 ч. в столичния Южен парк . Празникът се организира за втора година и цели да..
Хората на мотор да имат правото да се движат в бус лентите. Да не се издават автоматично книжки за каране на мотопеди след взет изпит за категория B. Да има допълнително обучение за мотоциклетите, а ограничението на скоростта на магистрала да се промени от 100 на 140 километра в час, на скоростен път - от 80 на 90 км/ч. Това са част от..
Ново отличие за подкаста за личностно и кариерно развитие на БНР получиха авторите му - журналистът от Радио София Катя Василева и международният консултант по бизнес етикет, протокол и поведенчески коуч Кристина Крънчева . Аудио поредицата беше отличена за втора поредна година с PR Приз на БДВО, отбелязвайки своя растеж и развитие в полза..
25-ото Габровско биенале на хумора и сатирата в изкуството тази година протича под мотото "Икономия на средствата". Откриването е тази вечер в Музея на хумора и сатирата (МХС) с представяне на избраните за участие карикатури и творби на съвременното изкуство, пърформанси и диждей парти. "Бяха изпратени 1100 творби от 77 държави...
Проектът MSD For Mothers , чиято основна цел е да допринесе за създаването на свят, в който никоя жена не трябва да умира, докато дава живот, навършва 10 години. По случай юбилея на инициативата, се състоя хибридна конференция с участието на народни представители от българския и Европейския парламент, фармацевти и учени, членове на IPPF..
"Аз много обичам да ходя по събори и фестивали, особено фолклорни, и просто исках да пренеса тази магия в нашата столица. В България във всякакви градчета и села има много такива събития, но те остават там, а в София няма такова мащабно нещо и много ми се искаше, да е посветено на нашите традиции и нашия прекрасен фолклор. Колкото се може повече деца..
Роден на 20 май през 1972 г. на днешния ден музикантът Стефан Вълдобрев отбелязва своята 52 годишнина. Той гостува на Радио София за да разкаже подробности за празника и творчеството си. През 2020 г. Вълдобрев отбеляза своята 50 годишнина с планове за голям концерт, но локдаунът тогава отменя събитието. Така той празнува своя юбилей на..