Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проект обучава младежи за справедлив енергиен преход

Снимка: Радио София

Целите на Европейския съюз са до 2050 г. да се съкратят въглеродните емисии с 55%. "Panda Labs Junior" за справедлив преход продължава с още две лекции на живо, които предстои да се случат на 25.05. и 31.05. 2022 г. Повече по темата пред Радио София говори Вихрен Митев, главен програмен експерт "JA Bulgaria".

Той сподели, че младите ще живеят във времена на промени ие важна необходимостта да изчистим атмосферата от въглеродните емисии, които са се натрупали от началото на индустриалната революция насам и най-вече в последните 20 години.

"Вече учените говорят за това, че живеем в антропогенна ера и са над 99% сигурни, те са се обединили, имат становище, че човекът има принос за промяната в климата и глобалното затопляне", каза Митев. Той допълни, че през други проекти на "JA Bulgaria" за младежи и деца младите разработват цялостни визии и идеи за бизнес, иновации и за промени на техния свят.

По повод предстоящите две лекции, Митев каза, че в момента работят с 5 училища, 6 учителя и 161 ученици от училища във въглищни региони и по-специално Кюстендил, Перник и Бобовдол, където са разработени учебно съдържание и теми в този срок, които ще бъдат доразработени и увеличени до следващата година.

"Говорейки за енергийния преход, не случайно проектът на "Panda Labs Junior" е за справедлив преход а не за енергиен преход, защото енергийният преход малко или много е частен случай на други проблеми, с които нашата държава се сблъсква. Това е демографският ръст, обезлюдяването на малки населени места, така че за тях е много важно да имат възможности, за които ние помагаме те да имат идеи как да ги случват. Затова разработихме това учебно съдържание за да ги информираме в какъв свят и време ще живеят", сподели Митев.

По думите му, проектът насърчава използването на възобновяема енергия, енергийна ефективност, кръгова икономика и решения за смекчаване и адаптиране на климата в 4 държави - България, Унгария, Сърбия и Черна Гора, където проблемите са сходни. Той има за цел да предостави възможности за регионална мрежа включваща 600 млади хора в четирите държави, на които да даде знания и инструменти за трансформиране на местните общности и икономики в сътрудничество с ключови участници, като местни власти, университети, изследователски центрове.

Той спомена, че редица държави са въвели задължително екологично образование в училищната си система и, че колкото по-информирани са младите, толкова по-целенасочени и правилни избори ще правят за своето развитие, с което ще допринесат за всички останали.

"В момента сме на етап от организиране на лекции в университети в София. Предстоят две лекции - утре на 25.05 от 16:30 ч. в Стопански факултет на СУ, темата е "Енергийни ресурси и възобновяема енергия". И още една лекция на 31.05 отново там по същото време, темата е "Справедлив енергиен преход в България"", каза Митев.

Той допълни, че лекциите вече са достъпни онлайн през фейсбук страницата на "JA Bulgaria", като след това предстои най-активните участници да бъдат поканени на двудневен хакатон на 18 и 19 юни, организиран от "WWF България". Такива хакатони ще се състоят и в другите държави партньори по проекта, като накрая ще бъде създадена регионалната мрежа, в която младите ще могат да се свържат и да се развиват заедно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36