Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проект обучава младежи за справедлив енергиен преход

Снимка: Радио София

Целите на Европейския съюз са до 2050 г. да се съкратят въглеродните емисии с 55%. "Panda Labs Junior" за справедлив преход продължава с още две лекции на живо, които предстои да се случат на 25.05. и 31.05. 2022 г. Повече по темата пред Радио София говори Вихрен Митев, главен програмен експерт "JA Bulgaria".

Той сподели, че младите ще живеят във времена на промени ие важна необходимостта да изчистим атмосферата от въглеродните емисии, които са се натрупали от началото на индустриалната революция насам и най-вече в последните 20 години.

"Вече учените говорят за това, че живеем в антропогенна ера и са над 99% сигурни, те са се обединили, имат становище, че човекът има принос за промяната в климата и глобалното затопляне", каза Митев. Той допълни, че през други проекти на "JA Bulgaria" за младежи и деца младите разработват цялостни визии и идеи за бизнес, иновации и за промени на техния свят.

По повод предстоящите две лекции, Митев каза, че в момента работят с 5 училища, 6 учителя и 161 ученици от училища във въглищни региони и по-специално Кюстендил, Перник и Бобовдол, където са разработени учебно съдържание и теми в този срок, които ще бъдат доразработени и увеличени до следващата година.

"Говорейки за енергийния преход, не случайно проектът на "Panda Labs Junior" е за справедлив преход а не за енергиен преход, защото енергийният преход малко или много е частен случай на други проблеми, с които нашата държава се сблъсква. Това е демографският ръст, обезлюдяването на малки населени места, така че за тях е много важно да имат възможности, за които ние помагаме те да имат идеи как да ги случват. Затова разработихме това учебно съдържание за да ги информираме в какъв свят и време ще живеят", сподели Митев.

По думите му, проектът насърчава използването на възобновяема енергия, енергийна ефективност, кръгова икономика и решения за смекчаване и адаптиране на климата в 4 държави - България, Унгария, Сърбия и Черна Гора, където проблемите са сходни. Той има за цел да предостави възможности за регионална мрежа включваща 600 млади хора в четирите държави, на които да даде знания и инструменти за трансформиране на местните общности и икономики в сътрудничество с ключови участници, като местни власти, университети, изследователски центрове.

Той спомена, че редица държави са въвели задължително екологично образование в училищната си система и, че колкото по-информирани са младите, толкова по-целенасочени и правилни избори ще правят за своето развитие, с което ще допринесат за всички останали.

"В момента сме на етап от организиране на лекции в университети в София. Предстоят две лекции - утре на 25.05 от 16:30 ч. в Стопански факултет на СУ, темата е "Енергийни ресурси и възобновяема енергия". И още една лекция на 31.05 отново там по същото време, темата е "Справедлив енергиен преход в България"", каза Митев.

Той допълни, че лекциите вече са достъпни онлайн през фейсбук страницата на "JA Bulgaria", като след това предстои най-активните участници да бъдат поканени на двудневен хакатон на 18 и 19 юни, организиран от "WWF България". Такива хакатони ще се състоят и в другите държави партньори по проекта, като накрая ще бъде създадена регионалната мрежа, в която младите ще могат да се свържат и да се развиват заедно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тръмп обича да сочи и да му аплодират

"Форум", 21.01.25: Какво (не) каза Тръмп в речта си след клетвата?

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата?  Мощните, богати..

публикувано на 21.01.25 в 19:00

Какво можем да изгубим, ако игнорираме кризата с изчезващото биоразнообразие?

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..

публикувано на 21.01.25 в 17:30
Снимки: Надежда Герова

Бабинден в "Майчин дом"

Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..

публикувано на 21.01.25 в 16:58
Мая Райкова

Джаз академията на Биг бенда на БНР ще представи в концерт авторски творби на млади музиканти

Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..

публикувано на 21.01.25 в 16:55

Петър Ганев: Да гледаме първите действия на Тръмп, но и на новата Европейска комисия

Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..

публикувано на 21.01.25 в 16:29

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения"

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..

публикувано на 21.01.25 в 15:55
Петър Бунев

Петър Бунев: За нужната промяна в жп транспорта един мандат няма да е достатъчен

Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..

публикувано на 21.01.25 в 15:48