"Природата рисува върху кожата както художник върху бялото платно, а ние дерматолозите сме като критиците, които се опитват да разберат "какво е искал да каже авторът?", разпознавайки симптомите, които обикновено се крият в детайлите."
Както се досещате авторът на тези думи е специалист по кожни болести. Казва се д-р Иван Богданов, лекува в Аджибадем Сити Клиник, председател е на дружество "Псориазис", бил е член българската експедиция в Антарктида.
В началото на най-горещия сезон той гостува на Радио София и припомни важни правила на поведение под слънчевите лъчи.
"През лятото природата (като художник) навлиза в червения си период. Имам предвид не само изгарянията, но и заболявания като розацеята, инсектните дерматити и т.н.", отбеляза д-р Богданов.
Той подчерта, че след 2 години пандемична обстановка, организмът се подготвя за лятото още по-трудно. Кожата е отвикнала от излагане на слънце, първата ултравиолетова доза е шокова за тялото. По-дългото излагане на лъчите става рисков фактор за злокачествени новообразувания.
Добре е да се ползва слънцезащитен крем с SPF от 30 нагоре. Той трябва да се нанася половин час преди излагане на слънце, за да има време да попие и достигне до клетките, уточни дерматологът.
Ако сме на море, намазването се повтаря на всеки 2 часа.
Можем да се защитаваме и с дрехи, които имат предвидена UV защита.
"Едно време се пекохме на плажа с мисълта да направим тен, та да бъдем здрави. Днес мотото е: няма здравословен тен.Д-р Богданов разясни каква е разликата между ултравиолетовите лъчи – A, B и C.
Ако организмът има нужда от витамин D, синтезиран от кожата при излагане на слънце, човек трябва да бъде внимателен и умерен, каза още специалистът.
С д-р Богданов разговаря Катя Василева.
Парното и топлата вода поскъпват с близо 30% средно за страната. Решението на енергийния регулатор е окончателно и влиза в сила от днес . Най-голямо е увеличението на топлоенергията в Разград - 43 на сто, а най-малко в Плевен и Бургас - 11 процента. За София поскъпването е едно от най-високите и е с 40 на сто . С процент - два по-ниско от това..
В началото на годината се регистрира с около 30% по-високо търсене на мениджърски кадри спрямо силните пандемични години, дори и 2019-а. Това съобщи пред Радио София Калина Петкова , председател на "Българската асоциация по executive search". От страна на клиентите в процеса на работа има доизясняване на профилите, на..
Homo technicus vs Homo sapiens е фотографски проект, ново допълнение към вече съществуващия проект Homo technicus. Целта е проектът да се развива, тъй като може да се създадат много теми за размисъл в тази насока, а именно - човекът и технологиите. Новото разширение e представяне на класически картини и налагането на частите от проекта Homo..
В България вече има доста хора и частни компании, които се занимават с анализ на дезинформацията, най-вече от технологична гледна точка . Една от водещите ни компании е сред световните лидери в сферата на семантичния анализ, съобщи пред Радио София Тодор Галев , директор по научна дейност в "Център за изследване на демокрацията". Той е..
Тя е Малинова, Оля - намира радост в малките неща и няма големи очаквания към живота. В своето амплоа на актьор - комедиант, раздава щастие. Даже е „Министър на щастието“. - Колко е важно да има в България такава официална позиция – „Министър на щастието“? „От изключителна важност! Щастието би се отразило положително на естествения..
Здравословно сладко, или как се употребява в кулинарията растението женско биле, от което се добива "лакриц". Коренът от женско биле известен в различни краища на България като "сладник" или "сладък корен" е билка, която се използва от няколко хилядолетия и има много ползи свързани със здравето и консумацията. Повече подробности по темата..
Като премиер Кирил Петков съсредоточи в себе си както одобрение, така и много неодобрение, критики и негативи. Номинацията за премиер на Асен Василев от "Продължаваме промяната" (ПП) е силна, независимо, че този мандат трудно ще бъде реализиран с подкрепа в 47-ото Народно събрание. Вариантът с предсрочни избори тази есен остава много..