"Природата рисува върху кожата както художник върху бялото платно, а ние дерматолозите сме като критиците, които се опитват да разберат "какво е искал да каже авторът?", разпознавайки симптомите, които обикновено се крият в детайлите."
Както се досещате авторът на тези думи е специалист по кожни болести. Казва се д-р Иван Богданов, лекува в Аджибадем Сити Клиник, председател е на дружество "Псориазис", бил е член българската експедиция в Антарктида.
В началото на най-горещия сезон той гостува на Радио София и припомни важни правила на поведение под слънчевите лъчи.
"През лятото природата (като художник) навлиза в червения си период. Имам предвид не само изгарянията, но и заболявания като розацеята, инсектните дерматити и т.н.", отбеляза д-р Богданов.
Той подчерта, че след 2 години пандемична обстановка, организмът се подготвя за лятото още по-трудно. Кожата е отвикнала от излагане на слънце, първата ултравиолетова доза е шокова за тялото. По-дългото излагане на лъчите става рисков фактор за злокачествени новообразувания.
Добре е да се ползва слънцезащитен крем с SPF от 30 нагоре. Той трябва да се нанася половин час преди излагане на слънце, за да има време да попие и достигне до клетките, уточни дерматологът.
Ако сме на море, намазването се повтаря на всеки 2 часа.
Можем да се защитаваме и с дрехи, които имат предвидена UV защита.
"Едно време се пекохме на плажа с мисълта да направим тен, та да бъдем здрави. Днес мотото е: няма здравословен тен.Д-р Богданов разясни каква е разликата между ултравиолетовите лъчи – A, B и C.
Ако организмът има нужда от витамин D, синтезиран от кожата при излагане на слънце, човек трябва да бъде внимателен и умерен, каза още специалистът.
С д-р Богданов разговаря Катя Василева.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..