Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще обхване ли една дискусия жилищните проблеми у нас?

Шумен
Снимка: Община Шумен

На 7 юни 2022 г. от 18:15 до 21:15 ч ще се проведе събитието "Проблеми на жилищната среда и жилищната политика в България", което е организирано от Съюза на архитектите в България и българския клон на Сдружение "Лекари на света". За жилищната политика пред Радио София говориха арх. Веселин Алексиев - председател на Дружеството на свободно практикуващите архитекти към Съюза на архитектите в България и Росица Кратункова от Сдружение "Лекари на света".

По повод това, че в България делът на частните жилища е най-голям, Росица Кратункова коментира, че това е един остатък от миналото и в момента много от хората няма възможност да закупи ново жилище. Тя каза, че особено в ромските квартали голяма част от населението нямат нормални условия и България трябва да помисли за една амбициозна жилищна политика, която да отговаря на нуждите на хората.

Арх. Веселин Алексиев сподели, че ситуацията в България не се различава много от тази в Западна Европа. Той даде за пример Берлин и Лондон, където темата с наемите и достъпа до жилище е доста често обсъждана. Също така каза, че днешното положение е резултат от отдръпването на държавата от тази тема.

"Ако направим бърз анализ на нашето общество излиза, че мнозинството всъщност е уязвима група, когато става въпрос за достъп до жилище, ако съдим по цените на жилищата спрямо доходите на хората", каза арх. Алексиев и допълни:

"Фактът, че се налага държавата да субсидира собствениците за да могат те да живеят в някакви що-годе допустими условия и да имат достъп до някакво отопление говори именно за липсата на някаква по-целенасочена жилищна политика". Освен това сподели, че новото строителство не отговаря на параметри, които биха позволили на повечето хора да имат достъп до здравословен начин на живот и жилище.

"Това, което ще обсъдим във втория панел на събитието утре е именно условието за здравословна и дружелюбна среда. Имам предвид по какъв начин околната среда, която ни заобикаля влияе на нашето съзнание и нашето здраве", коментира Кратункова. Тя каза, че след преброяване ще бъде интересно да се види какъв процент от жилищата са необитаеми, което ще даде яснота по въпроса какво може да бъде възможно едно решение за жилищната ситуация в страната.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42