Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ретро автомобили дефилират по улиците на Перник

Снимка: fb/Перник

На 26 юни 2022 г. в Перник ще се проведе събитието за ретро автомобили "Алея на класиката". Третото издание на парада, организиран от клуб "AvangarD Classic" ще се проведе отново на различно място в миньорския град. След площада и градския парк в предишните издания на събитието, през 2022 година изложените превозни средства ще бъдат разположени по пешеходната алея с фонтаните между сградата на Община Перник и площад "Кракра".

Сянка от множеството дървета по едното протежение на алеята, разхлаждаща мараня от фонтаните от другата страна на алеята, както и разнообразните магазинчета и места за хранене непосредствено до паркираните класики, ще дадат възможност на гостите да прекарат приятно летния неделен следобед. По традиция, плакатите за парадите изобразяват автомобила, носител на Купата на Кмета от предходната година. Ще има и награди за 20-те най-добри автомобили, избрани от престижно жури.

"Mercedes S220" на Антон Костадинов, който грабна през 2021 година приза на г-н Станислав Владимиров - кмета на гр. Перник, е вече на настоящия плакат. Данаил Пенчев, който е един от организаторите и мениджър на клуб "AvangarD Classic" разказа повече подробности пред репортера на Радио София Луиза Лазарова.

Той сподели, че всичко по организацията е готово и предстои единствено собствениците на ретро автомобили да дефилират със своите возила по централната алея на града. По думите на Пенчев няма предварително записване и всички граждани са свободни да дойдат на събитието, а работата на организаторите е да намерят място и да ги настанят.


Официалното откриване ще е в 10:00 ч., като колите ще са подредени в цветовете на миньорския град - жълто и черно. За участниците са приготвени 20 специални награди, които представляват умалени макети на кукери аранжирани в рамка, и които ще бъдат връчени на собствениците на 20 специално избрани автомобили. Награждаването ще започне в 12:30 ч., когато ще бъдат обявени призьорите.

Пенчев отбеляза, че в неделния ден ще бъде отворен Минния музей на града, за да може гостите да го посетят.

"Когато приключи изложбената част, ние сме подготвили автопоход. Защото повечето хора тези коли ги изкарват само на парадите, а парадът е статичен. Ние искаме да им дадем възможност да се разходят с хора с еднакво хоби, да разходят и самите автомобили. Походът ще бъде до Трънското Ждрело, което се води "Обект № 39" от стоте национални обекта. Там местното туристическо дружество ще ни чака, ще ни посрещне и ще направи беседа за да разкаже за историята и красотите на това място, което се води най-голямото ждрело в България", поясни той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00