Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откровено за любовта с Ева Кулева

Родителството. Натискът да имаме деца. Какво е споделено родителство?

Снимка: Скот Уеб - Unsplash

Темата за родителството, e повод за поредния откровен разговор за любовта, с Ева Кулева, .  

Тя обхваща няколко аспекта: Желанието да имаме деца – кога се появява то, дали е вследствие на натиск – да имаме деца и какво следва ако решим, че не бихме искали да имаме деца?

„В България очакванията са, че всички трябва да искаме да имаме деца. И ако може да са две, момче и момиче. Но повечето хора не си задават въпроса: Защо искам да имам деца? Защото моите родители го очакват, защото обществото го очаква, или защото аз имам какво да дам на тези деца, знам защо ги искам – не за да запълнят празнота в моя живот, а защото искам да допринеса за отглеждането и изграждането на свободни личности.“, посочи Ева Кулева.

По думите й, би било добре да изследваме вътрешните си подбуди, дали те са първосигнални, искаме просто така, без да сме се замисляли, или пък е дълбока вътрешна потребност.

Ако връзката ни не върви, огромна заблуда е да мислим, че детето ще ни сплоти. Добре е да помним, че да, детето създава много радост, но и огромни предизвикателства за едни млади родители.

Преди да решите да имате деца, поработете върху вашите отношения, ако там нещата не са наред, съветва Love coach-ът. Според нея, проблемите ще се задълбочат, ако ние натоварваме децата с всичките си грижи и гледаме на тях като на спасители. Децата дори стават терапевти на родителите си след време, обясни Кулева.

Какви стъпки можем да предприемем, за да не продължим начина на мислене на нашите родители, които едва ли не оказват натиск спрямо нас да имаме деца?

Експертът съветва: Като начало помислете – как бихте се чувствали, ако решите да нямате деца, а да посветите времето и енергията си на други неща. 

Ева Кулева - личен архив

Опишете на хартия визията си за такъв живот. 

И другия вариант– опишете визията си, как би изглеждал нашият живот с деца. Прочетете визиите си и преценете как се чувствате.

Не бива жената да се чувства длъжна да стане майка, защото “трябва”, защото я гледат накриво, или да мисли, че това е единствената й реализация.Такива схващания са отживелица, обясни Кулева.

“Жени, не се  чувствайте длъжи да ставате майки, а помислете дали искате това и защо.”, каза още тя.

Споделеното родителство – когато двама души решават да отглеждат деца, без да имат помежду си интимна връзка.

“Да бъдем с отворено ссъзнание и да имаме предвид, че и това е възможно”, посочи Кулева. 

Не започвайте връзка с единствената идея да имате деца, бе нейният съвет.

Финално в разговора стана дума и за “отпускането” във връзките.

Когато мине време и малките жестове на внимание помежду ни изчезнат.. Какви са причините и какво можем да направим?

Повече за този немаловажен аспект в отношенията, чуйте в звуковия файл. 


Целият епизод на "Късното шоу с Димитър Ганев", можете да слушате тук:


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32