След дълги съдебни процедури заповедта на главния архитект на Столичната община арх. Здравко Здравков, с която е наредено служебно изработване на проект за изменение на план за регулация и застрояване (ИПРЗ) и работен устройствен план (РУП) за спасяването на емблематичната сграда на бул. „Патриарх Евтимий“ № 7, е потвърдена от Върховния административен съд.
До момента къщата на бившия премиер (1911-1913 г.) Иван Гешов се рушеше в чакане на изпълнение на предишен план (ПУП, одобрен през 2004 г.) според който щеше да се превърне в хотел на седем етажа.
Сградата притежава статут на единична архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност с категория „местно значение” и попада в обхвата на групова недвижима културна ценност „Жилищна зона „Център” (Ж-2).
Изработеният проект за изменение предвижда запазване на съществуващата сграда. Не се предвижда ново застрояване. Запазват се и зелените площи в имота. Отреждането на имота е предвидено за детско заведение, каквото е било в продължение на десетки години, преди придобиването му от сегашния собственик.
"Къщата на Гешов не е спасена, за съжаление. За момента законово е предотвратено нейното разрушаване и построяване на нещо друго на нейното място. Това успяхме да постигнем. По съдебен път общината успя да спре плановете на собственика за хотел и да изготви нов" – каза пред Радио София районният кмет Трайчо Трайков. Той смята, че са нужни законодателни промени в тази област.
След като не може да се строи друго на това място, инвестиционният интерес рязко намалява. Ако общината стане собственик, сградата ще се ползва за детска градина.
"В район "Средец" има около 400 сгради – паметници на културата и около 30% от тях са в много лошо състояние", допълни Трайков.
Той разясни, че сградата на Нотариата е собственост на държавата, но са нужни около 5 млн. лв. от държавния бюджет за ремонта и реставрация.
"По въпроса разговарям с всеки министър на културата, но нищо не се случва до изтичането на мандата му", с горчивина каза Трайчо Трайков.
Чуйте разговора с него.
Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..
Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..
Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България . Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..
Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..
Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..
“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..
Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..