Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нарастването на населението налага употребата на нови храни

Снимка: уикипедия

С нарастването на населението на планетата, нараства и нуждата от храна. Хранителната индустрия и производството на храна са отговорни за една четвърт от парниковите газове в света. Половината от сушата на планетата, без ледовете и пустините се използва за селско стопанство. Учените обръщат все по-голямо внимание на храни, които имат по-малък екологичен отпечатък.

Една такава храна е волфията, вид водна леща, която през декември 2021 г. е била одобрена от ЕС, като годна за консумация. Повече подробности за нея в ефира на Радио София разказа Роман Рачков, председател на Българската асоциация по биологична растителна защита.

По думите му, волфията се консумира в Далечния изток от няколко хиляди години и е трудно да бъде определена като "новооткрита".

"Същото се отнася и за консумацията на насекоми. Над две трети от човечеството традиционно консумира насекоми от зората на цивилизацията. И не е много ясно какво е консумирал европеецът преди одомашняването на пшеницата в Близкия изток", коментира Рачков.

Той сподели, че волфията се среща и у нашите водоеми, като тя е най-малкото цъфтящо растение в света. Тя е много богата на протеини, въглехидрати и витамини, а също така е растение, което се развива много бързо и протеините в нея превъзхождат по количество тези в пшеницата. Освен това, по думите му тя може да бъде използвана и като фураж за животни.

"Тя има способност да извлича фосфатите и нитратите в отпадните води и заедно с другите видове водни лещи може да се използва за биологично пречистване на отпадни води във фермите. След като участва в пречистването на отпадни води, тя не е годна за употреба. Трябва да разграничим отглеждането на волфия за човешка консумация, или като фураж, от използването на волфията за биологично пречистване", отбеляза Рачков.

Той посочи, че растението масово се отглежда в Израел и продукти от него се внасят в ЕС, а кога ще започне масово да бъде отглеждана зависи от бизнеса.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила е в приюта в Сеславци. В характеристиката ѝ  пише, че се разбира се с деца, с кучета, дори с котки…

От 1500 кучета все някое може да ви хареса, не търсете по обяви

От началото на 2024 г. заловените кучета по софийските улици са над 800. Повече от половината от тях са кастрирани, обезпаразитени и върнати на място в квартала, където са намерени. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Димитров, директор на "Екоравновесие" . Той апелира хората вместо да търсят куче по обява, да разгледат сайта на..

публикувано на 10.07.24 в 13:07
Протестите започнаха още през май т.г.

Протести пред Столичната община ще предшестват заседанието на СОС

Въпреки, че изминаха повече от две седмици след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, относно въведената реорганизация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" , "Фритьоф Нансен" и "Витоша" и "Скобелев", хората, които протестираха многократно, са леко обнадеждени. "Има някаква чуваемост от Столичната община и ще..

публикувано на 10.07.24 в 11:59
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54
Търсете сянката, носете вода

Става още по-горещо

Днес ще бъде слънчево, след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, но само на отделни места в Източна България и планинските райони ще превали краткотрайно. Ще продължи да духа слаб, в източните райони до умерен вятър от изток-североизток. Горещо време с максимални температури между 34° и 39°, в София - около 34° . По..

публикувано на 10.07.24 в 07:15

Women in tech обучава дами в дигитални умения

От 8 до 22 юли отваря регистрацията за програмата за безплатни дигитални умения за жени Women in tech. Инициативата на Министерствo на труда и социалната политика, Висше училище по телекомуникации и пощи и Хуауей Технолоджис България е насочена към безработни жени или тези, които търсят преквалификация, с която да придобият необходимите знания и..

публикувано на 09.07.24 в 17:15

Какви са нашите права като туристи?

Туристическият сезон набира скорост. Какво е нивото на предлаганите туристически услуги, отговарят ли те на реалността. Какво следва да предприемем, ако не е така. Събеседник в  предаването "Ритъмът на столицата" е Габриела Руменова от "Ние, потребителите".  Оплаквания за туристически услуги има както от потребители, които са ползвали туристическа..

публикувано на 09.07.24 в 15:45

Парамедиците в България

Съюзът на парамедиците в България разработи проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка на парамедиците по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той решава един от най-сериозните проблеми в България – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висши училища и професионални центрове...

публикувано на 09.07.24 в 15:34