Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

52-ма учители с нестандартни уроци по дарителство в новата учебна година

Снимка: learningtogive.bg

През следващия месец програмата "Научи се да даряваш" за преподаване и практическо приложение на основните принципи на дарителството и активното гражданство в училище ще започне да се реализира за седма поредна учебна година.

Идеята на американската организация "Learning to Give" е успешно въведена в много училища в САЩ. А у нас Българският дарителски форум (БДФ) разработва концепция за адаптиране и въвеждане на програмата като част от общата учебна рамка в различни български училища.

Целта на програмата е да обхване децата от първи до 12-и клас

"Когато от малки се говори на децата за дарителството, самите те осъзнават себе си по друг начин. Стават по-емпатични, разбират участието си в общност", отбеляза пред Радио София Боряна Кирилова от БДФ.

В момента ресурсният архив на програмата разполага с над 250 урока от различни тематични области, дори свързани с демократичния процес, храната и опазване на околната среда, толерантността към различния.

През тази учебна година с "Научи се да даряваш" са се ангажирали 52-ма учители от малки и големи населени места. Програмата залага на много практически занимания и на гост лектори – от бизнеса, гражданския сектор, комуникациите, планински спасители.

"Научи се да даряваш" дава умения да идентифицираш проблемите и да намираш решения по адекватен начин, минава се през действието и през рефлексията – осъзнаването на какво те е научило това преживяване, какви умения си развил, допълни Кирилова.

"Пет години съм в програмата и все повече се надъхвам - сподели Михаела Николова, учителка в 120. училище в София. – Програмата е интересна и полезна за децата, защото уроците ги няма в нито един учебник. Някои от часовете се провеждат извън от класната стая. Родителите изцяло подкрепят тази занимания и уроци."

"Когато започнах, учениците бяха в 9-и клас, сега са вече зрелостници. Децата с удоволствие се включват в доброволчески инициативи, стига да има кой да ги насочва и поощрява. Те откликват с голямо сърце" – каза Ана Камбарева, учител Природо-математическата гимназия в Смолян и даде пример за проведени акции в града.

Чуйте целия разговор на Катя Василева.

Михаела Николова, Катя Василева и Боряна Кирилова

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34
Иван Лечев

90 години БНР - музиката е полет

Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01
Росица Станулова, психолог и ръководител на програма „Ценните връзки“

Профилът на употребяващите в днешно време е различен от това, което е било преди 20 години

Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от  Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..

публикувано на 24.01.25 в 18:45

"Форум", 25.01.25: Колко отговорни сме за безопасността на домовете ни

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Кметът на Банкя свиква комисия, която да направи оглед на място и да установи щетите от взрива

Взривът е възникнал вследствие на технически проблем, най-вероятно в горелката на газовата инсталация в самата къща и взривът е бил доста голям, защото една голяма част от къщата е съборена от взрива, казва кметът на Банкя Рангел Марков . На този адрес са живели двама души - брат и сестра, които към момента са в неизвестност . Все още от..

публикувано на 24.01.25 в 18:04
Боян Бенев

За 1 година Боян Бенев посети 22 страни, 6 от тях в много млад, динамичен и нахъсан континент

В петъчното "Радиокафе" гост и събеседник е една космополитна личност, по думите на домакина и водещ Даниел Ненчев. Боян Бенев предприемач, пътешественик, писател, музикален продуцент. Сам осъзнава и признава, че се занимава с много и различни дейност и. Носи различни шапки. Влиза в различни роли. " Най-ценното е възможността да..

публикувано на 24.01.25 в 17:09