Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Русинова:

Пътната безопасност изисква системни грижи и последователност

Снимка: БГНЕС

Каква е пътната обстановка в края на лятото и зачестили ли са пътни инциденти в страната и столицата? Повече подробности по темата пред Радио София разказа Диана Русинова, главен експерт Инспекции по пътна безопасност в Европейския център за транспортни политики. По думите й, хората започват да свикват и да приемат случващото се по нашите пътища за нормално.

Относно провеждащата се повече от месец се акция за завишен контрол сред шофьорите за употреба на алкохол, наркотични вещества, както и за превишена скорост, от Пътна полиция признават, че този контрол не намалява инцидентите. Русинова коментира това така:

"Ако акциите и този вид контрол, когато са се прилагали са давали резултат назад в годините, ние нямаше да стигнем до тези нива на пътнотранспортния драматизъм, до които се намираме в момента. За съжаление пътната безопасност не е акция и тя не бива да се извършва спорадично тогава, когато сме решили, че е станало обществено неприемливо много хора да умират на пътя. Пътната безопасност е система и тя изисква системни грижи и последователност".

Тя уточни, че трябва да се извършва не спорадичен и кампаниен контрол, а такъв, който е част от една цяла система от различни мерки. Някои от тях са: като се започне от реформа в нормативната уредба, промяна в самия контрол и се стигне до изработването на цялостна национална политика обхващаща всички структури, които засягат пътната безопасност. Освен това допълни, че цялостната национална политика трябва да бъде следвана от всяко следващо правителство.

"Голяма част от пътните инциденти са и поради неподготвеност и арогантност на самите водачи", посочи Русинова и добави, че специално при пияните и дрогираните шофьори, проблемът е в липсата на адекватна политика или последващи действия, с които някой професионално да работи с тях, както и да подлежат на съответната терапия. Тя уточни, че в момента те се явяват фиктивно на едни психо тестове, с които след изтърпяване на наказанието за отнемане на свидетелство за правоуправление те отново го вземат, което не гарантира, че те отново няма да допуснат тази грешка.

"Именно поради това ние сме предложили на Държавната агенция по безопасност на движението по пътищата и на Министерство на здравеопазването да се изработи методика, с която да обърнем внимание като превантивен подход към този вид нарушения", отбеляза Русинова и посочи, че има много добри примери от редица други държави.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35