Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "За нашите деца" отбелязва 30 години дейност

с благотворителна кампания под наслов "Стани 1 от 30"

Снимка: Радио София

Фондация "За нашите деца" отбелязва 30 години работа в подкрепа на деца в България, които срещат затруднения в своето развитие или са лишени от родителска грижа. По този повод НПО-то започва кампания под наслов "Стани 1 от 30". Идеята, която се крие зад инициативата е да обедини 30 души, които да посветят рождените си дни на деца, с които работят от обществената организация.

Подробности за събитието пред Радио София разказа Ана – Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорството". По думите й, първоначалният замисъл е бил кампанията да продължи до края на 2022 г., но тъй като има заявки и за март догодина, най-вероятно е тя да продължи и през 2023 г.

"Ние сме подготвили различни материали, с които да улесним рождениците - специална дарителска кутия, информационни материали, картички, подарък за рожденика или празнуващия, така че празненството да бъде наистина в подкрепа на фондацията и това да се забележи от всички, които дойдат на самото събитие. Има възможност и онлайн да се направи дарение, като след това ние събираме сумите от всички дарили за празника, и съобщаваме на рожденика каква е сумата, която той е успял да генерира чрез своите близки", отбеляза Ана - Михаела.

През 30 годишната история на НПО-то, според думите на експерта, най-трудното е било да се идентифицират нуждите там, където търсенето е най-голямо и съответно да се започне дейност. Поради това от фондацията са приоритизирали нуждата за грижа на деца от 0 до 5 годишна възраст, като към днешна дата това е останало така. Ана - Михаела посочи, че в момента има развита приемна грижа, детска къща, в която живеят малки деца останали без родителска грижа, както и центрове, в които се оказва помощ на малки деца с трудности в развитието си. Центровете се намират в София, Пловдив и Пловдивска област.

Тя сподели, че в последните години екипът на фондацията значително се е увеличил, тъй като хората, които имат нужда също са се увеличили. Оказва се помощ както на родители, така и на специалисти, които искат да се развиват в сферата на социалните дейности. В редиците на НПО-то към момента работят стотина души, които помагат на около 2 хил. деца и семейства в цялата страна.

"Получаваме държавна делегирана дейност, което значи, че ние сме утвърдени както пред държавата чрез партньорството ни със Столичната община и Община "Пловдив", така и чрез партньорствата ни с корпоративния сектор, от които финансираме останалата част от дейността си. Отделно имаме и много индивидуални дарители, които ни подкрепят с ежемесечни дарения, или като се включват за определени кампании", коментира Ана - Михаела.

"Приемната криза е една структура, към която ние сме се насочили още от 90-те години, тъй като на световно ниво е установено, че няма по-добра грижа за едно дете от тази в семейство", отбеляза тя и допълни, че от фондацията предлагат на приемните семейства специалисти, които да ги подготвят за приемната грижа. На 31 октомври 2022 г., предстои да се състои "Вечер на добродетелите", което е най-голямото събитие на Фондация "За нашите деца". То е и от най-големите събития в България насочени към грижата за децата. Всеки желаещ да се включи може да заплати куверт, който е благотворителен и е изцяло в подкрепа на дейността на неправителствената организация.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00