Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40-ото издание на фестивала “Златна роза“ с поглед и към младата публика

Ще бъдат представени 14 пълнометражни и 5 късометражни игрални филма

Снимка: Златна роза

40-ото издание на фестивала „Златна роза“ ще се проведе от 23 до 29 септември във Варна. Ще вземат участие 14 пълнометражни и 5 късометражни филма, подкрепени от Националния филмов център.

Тази година фестивалът ще има чисто нова визия, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Петър Тодоров – изпълнителен директор на НФЦ.

„Новата визия е изработена от дизайнера Радослава Боор, която е доста шарена и впечатляваща. Хваща окото и на младите хора, каквато е и една от целите ни – да привлечем младата публика в голямата зала на Фестивалния конгресен център. Да влязат, да видят, че българското кино е хубаво – не само пълнометражното, но и късометражното“, добави Петър Тодоров.

От тази година, статуетката – голямата награда за пълнометражен и късометражен филм, също е с нова визия, дело на скулптура Надя Розева.

„Самото откриване ще бъде на 23 септември, от 19.00 часа, като сме поканили “Джуниър бенд” да свирят по улиците на града. Фестивалът ще бъде открит с филма „Как се научих да летя“. Това е една семейна комедия за тийнейджъри, което също е насочено към нашата цел – все повече млади хора да обръщат внимание не само на българското кино, но и на европейското. Този филм е извън конкурсната програма“, каза Петър Тодоров.

Конкурсната програма започва от 24 септември и е разделена на два модула – пълнометражно и късометражно игрално кино. Тодоров допълни, че участват късометражни филми, които не са получили финансиране от Националния филмов център. Филмите ще бъдат оценявани от две отделни журита.

„За най-добър български пълнометражен филм журито се състои от петима члена с председател доц. д-р Александър Донев“, уточни Тодоров.

На фестивала ще бъде представен и филма „Майка“ на режисьора Зорница София, който е и българското предложение за Оскар.

„За съжаление получихме от Академията писмо, че филмът не покрива изискванията за повече от 50% неанглийски език. Ще направим ново заседание на комисията, за да бъде избрано друго предложение, каза Петър Тодоров.

Какво още предстои на 40-ото издание на фестивала „Златна роза“ можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03