Подробности пред Радио София разказаха Елица Иванова, отговорник комуникации и Милена Иванова, отговорник комуникации в Българско дружество за защита на птиците. Всяка година Световният ден на мигриращите птици преминава под флага на една част от предизвикателствата, пред които са изправени те. През 2021 г. това е било "Пластмасата", докато тази година е "Светлинното замърсяване".
"Градските светлини водят до дезориентация при птиците, които мигрират през нощта и водят до много проблеми, както и загуба на видове. Много важно е, градската среда да бъде планирана и всички нейни елементи да бъдат както в унисон с нашия живот и комфорт като обитатели на града, така и да са комфортни за биоразнообразието, с което градът все още е свързан", коментира Елица Иванова.
Тя поясни, че е нужно да се поставят лампи с покрита горна част, така че да не привличат птици, като това е най-простото решение. Освен това каза:
"Говорим за големите населени места и мегаполиси, които се намират на миграционни пътища. Бургас е един от градовете, който е част от пътя "Виа Понтика".
Ежегодната загуба на птици всяка година е около 2 млн., защото миграцията е голямо предизвикателство. Египетският лешояд е единственият мигриращ вид лешояд, който се среща у нас и всяка година изминава 5 хил. км., което е огромно изтощение.
"За сметка на това го чакат бракониери, отровни примамки, необезопасени стълбове, тоест, допълнителни предизвикателства, които правят тази миграция на ръба на възможностите на този вид. Загубата на такива видове е огромна, популациите намаляват главоломно и така се случва тяхното изчезване", отбеляза Елица Иванова.
Милена Иванова сподели, че освен подготвените две лекции посветени на египетския лешояд и ловния сокол, посетителите могат да се запознаят с информационните материали, както и да поговорят с експерти, за да научат как могат да бъдат опазвани природата и пернатите.
"Ловният сокол е от видовете птици, които са били широко разпространени в България в началото и до средата на миналия век, след което започва прогресивна загуба на популацията по различни причини. Една от тях е ограбване на гнезда, загуба на местообитания, бракониерство, намаляване на хранителната база. Птиците са свързани и с други животни, освен със средата, в която живеят. Например за ловния сокол е изключително важно наличието на дребни бозайници като европейския лалугер и добруджанския хомяк. Това са застрашени видове сами по себе си и тяхното изчезване означава, че самите птици няма с какво да се хранят и също са застрашени от изчезване", посочи Милена Иванова.
По думите на Елица Иванова, проектът за египетския лешояд обхваща 14 държави на три континента, а дългогодишната работа показва, че заплахите за този представител на своя вид не се изчерпват само в рамките на Балканите и се работи за опазването на вида по целия му миграционен път.
"Една от птиците ни - Бояна, първата ни, която беше маркирана и освободена с първата група през 2018 г., четири години успя да мигрира, да стигне до Африка, върна се, тази година си намери партньор и зае територия, която не беше заемана 20 години в Източни Родопи. И три дни преди да мигрира някой просто я застреля. Така че в този момент всички усилия, които се полагат отиват на вятъра", сподели Елица Иванова.
Тя добави, че с образователните дейности и комуникационните кампании тази реалност ще може да бъде променена.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..