Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годишно 2 милиона птици загиват по пътя на миграцията

Снимка: Радио София

На 8 октомври 2022 г. в Зоологическа градина – София ще бъде отбелязан Световния ден на мигриращите птици. Фокусът на събитието ще бъде върху два емблематични вида мигриращи птици – египетския лешояд и ловния сокол. То се организира в рамките на проекти "Нова надежда за египетския лешояд" LIFE16 NAT/BG/000874 и "Живот за сокола" LIFE20 NAT/BG/001162. Всеки посетител ще има възможност да научи повече за египетския лешояд и за неговото незаменимо значение като чистач в природата, както и за ловния сокол и предизвикателствата пред неговото опазване.

Подробности пред Радио София разказаха Елица Иванова, отговорник комуникации и Милена Иванова, отговорник комуникации в Българско дружество за защита на птиците. Всяка година Световният ден на мигриращите птици преминава под флага на една част от предизвикателствата, пред които са изправени те. През 2021 г. това е било "Пластмасата", докато тази година е "Светлинното замърсяване".

"Градските светлини водят до дезориентация при птиците, които мигрират през нощта и водят до много проблеми, както и загуба на видове. Много важно е, градската среда да бъде планирана и всички нейни елементи да бъдат както в унисон с нашия живот и комфорт като обитатели на града, така и да са комфортни за биоразнообразието, с което градът все още е свързан", коментира Елица Иванова.

Тя поясни, че е нужно да се поставят лампи с покрита горна част, така че да не привличат птици, като това е най-простото решение. Освен това каза:

"Говорим за големите населени места и мегаполиси, които се намират на миграционни пътища. Бургас е един от градовете, който е част от пътя "Виа Понтика".

Ежегодната загуба на птици всяка година е около 2 млн., защото миграцията е голямо предизвикателство. Египетският лешояд е единственият мигриращ вид лешояд, който се среща у нас и всяка година изминава 5 хил. км., което е огромно изтощение.

"За сметка на това го чакат бракониери, отровни примамки, необезопасени стълбове, тоест, допълнителни предизвикателства, които правят тази миграция на ръба на възможностите на този вид. Загубата на такива видове е огромна, популациите намаляват главоломно и така се случва тяхното изчезване", отбеляза Елица Иванова.

Милена Иванова сподели, че освен подготвените две лекции посветени на египетския лешояд и ловния сокол, посетителите могат да се запознаят с информационните материали, както и да поговорят с експерти, за да научат как могат да бъдат опазвани природата и пернатите.

"Ловният сокол е от видовете птици, които са били широко разпространени в България в началото и до средата на миналия век, след което започва прогресивна загуба на популацията по различни причини. Една от тях е ограбване на гнезда, загуба на местообитания, бракониерство, намаляване на хранителната база. Птиците са свързани и с други животни, освен със средата, в която живеят. Например за ловния сокол е изключително важно наличието на дребни бозайници като европейския лалугер и добруджанския хомяк. Това са застрашени видове сами по себе си и тяхното изчезване означава, че самите птици няма с какво да се хранят и също са застрашени от изчезване", посочи Милена Иванова.

По думите на Елица Иванова, проектът за египетския лешояд обхваща 14 държави на три континента, а дългогодишната работа показва, че заплахите за този представител на своя вид не се изчерпват само в рамките на Балканите и се работи за опазването на вида по целия му миграционен път.

"Една от птиците ни - Бояна, първата ни, която беше маркирана и освободена с първата група през 2018 г., четири години успя да мигрира, да стигне до Африка, върна се, тази година си намери партньор и зае територия, която не беше заемана 20 години в Източни Родопи. И три дни преди да мигрира някой просто я застреля. Така че в този момент всички усилия, които се полагат отиват на вятъра", сподели Елица Иванова.

Тя добави, че с образователните дейности и комуникационните кампании тази реалност ще може да бъде променена.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Космическа лира" - вълнуващо приключение в света на електронната музика

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл .

публикувано на 13.02.25 в 13:09

Създадоха награда за литературен превод на името на Виктор Пасков

Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София, в партньорство с Магистърскапрограма "Преводач-редактор“ на Софийския университет, създават наградата за литературен превод "Виктор Пасков“. Целта е да бъдат отличени текстовете, които показват отлично владеене на българския език във всичките му изразни способности. В конкурса могат да..

публикувано на 13.02.25 в 12:26
Прочутият сноубордист Нейт Бозунг

Димо Петков довършва филм за изключителния сноубордист Нейт Бозунг

Спомняме си документалния  филм " Първата обиколка"   на режисьора Димо Петков , който проследява историята на първия български отбор, състезаващ се в престижната немска серия GT4. Воден от чист ентусиазъм и нестихваща страст към автомобилния спорт, екипът се учи в движение и преодолява предизвикателствата по пътя си с ограничени ресурси и..

публикувано на 13.02.25 в 10:40

75 машини почистват снега в София

Заради валежите от сняг в София през нощта са започнали обработки със смеси срещу заледяване на улици и булеварди, по които се движи градският транспорт, мостове и стръмни участъци. Първите обработки са на територията на район “Панчарево“ и на Южната дъга на Околовръстен път. На терен са 75 снегопочистващи машини, а в готовност са 165.  Градският..

публикувано на 13.02.25 в 10:21

Софиянци настояват спешно за опазването на 350-годишната княжевска минерална баня

В 9.30 от гражданска инициатива “Княжевецъ”, експерти и граждани на София, ще връчат на зам.-кмета по туризма Никола Барбутов, постамент с парче от 350-годишната княжевска минерална баня с мотото “Банята си тежи на мястото”. По-рано днес те внесоха и фиш за повишаването статута на банята в "Княжево“ като недвижима културна ценност "от местно..

публикувано на 13.02.25 в 09:17

Дъжд и сняг, с температура в София около 5°

Днес ще се заоблачи и над Източна България, и над по-голямата част от страната ще преобладава облачно време. През първата половина на деня слаб дъжд, примесен със сняг, ще превалява в централните райони на Северна България, съобщиха от НИМХ. В Дунавската равнина ще духа слаб източен вятър, а в източните райони – предимно слаб от юг-югозапад. Максималните..

публикувано на 13.02.25 в 07:35

СОС ще заседава за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

Столичният общински съвет ще разгледа на днешното си заседание три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и общинските съветници Борис..

публикувано на 13.02.25 в 06:25