Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой печели хибридната война у нас - Русия или България?

Кибератаки, дезинформация и експертен анализ на контекста

Кой печели хибридната война у нас - Русия или България: Кибератаки, дезинформация и експертен анализ на контекста

"В общ план я печели България, защото е защитена от мрежите на НАТО и ЕС. Видяхме и го и при кибератаките. Но на национално ниво стои въпросът имаме ли възможност да излъчим правителство от демократичната общност, което ще защитава националния интерес. А той е свързан със сигурността, силата на закона и икономически мерки, които дават възможност за развитие, а не за разпределяне на пари" - това казва Велизар Шаламанов експерт по ИКТ и сигурност, председател на Надзорния борд на Агенцията по комуникации и информация на НАТО, доцент в БАН в дискусията в "Късното шоу" по Радио София в БНР.

“През 1885 и 1997 година имаше политическа критична маса, която да отведе хората към по-качествен живот. Струва ми сега, че политическата зряла критична отсъства” - това казва Свилен Спасов, създател и редактор на поредицата “Власт и отговорност” на издателство Сиела. В контекста на разговора за хибридната война, той се позовава и на излязлата наскоро книга “Хората на Путин”, която разкрива механизмите за вземане на решения в Русия и влиянието им върху нас.

“Българското общество няма ясна визия какво означава български национален интерес. А той би трябвало да се ръководи предимно от българските национални интереси, без да се съобразяваме с една или друга велика сила. Когато установим, че чужди граждани работят против нашия интерес, следва ли да чакаме външна станция, за да реализираме дадените ни по закон правомощия” - пита риторично Петър Петров, който реферира към изгонването на 70 руски дипломати с вредно въздействия за българския национален интерес. 

Чуйте интересната дискусия тук:

 


В третата част на предаването, темата се продължава в разговор с водещия на DGTech PodcastВиктор Бистрев, и две актуални книги - биографията на украинския президент Володимир Зеленски и "Троловете на Путин" от финландската журналистка Йесика Аро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Иванова

Много искрено съприкосновение с публиката

Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..

публикувано на 29.12.24 в 11:48

Филхармонията и нейните Летописи

Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..

публикувано на 29.12.24 в 10:39
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35